MAÜ'ye yoğun ilgi

MAÜ'ye yoğun ilgi
MAÜ'ye yoğun ilgi
- MAÜ'de lisans ve önlisans programları yüzde 100'lük doluluk oranına ulaştı

MARDİN (AA) -  Mardin Artuklu Üniversitesi, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) internet sayfasında açıklanan 2015 YGS ve LYS yerleştirme sonuçlarına göre lisans ve önlisans programlarında yüzde 100'lük doluluk oranına ulaşarak en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer aldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, MAÜ'nün öğrencilerine araştırmayı teşvik eden nitelikli, dinamik, etkin ve işlevsel öğretim programları sunduğunu belirtti.

2015 yılı YGS ve LYS sonuçlarına göre öğrenci kontenjanlarıın tamamen dolmasının çalışmaların bir takdiri olduğunu kaydeden Ağırakça, şöyle dedi:

"Alt yapımızı güçlendirirken hizmet kalitemizi ve anlayışımızı çağdaş ve demokratik değerler üzerinde devamlı surette geliştirmeye gayret ediyoruz. Bu da bizim yeni bir üniversite olarak kısa zaman içinde akademik, sosyal ve altyapı alanlarında gerçekleştirdiğimiz gayretin bir kanıtıdır. Üniversitemize gösterilen bu yakın ve yoğun ilginin üzerimize yüklediği sorumlulukla daha fazla özgün, katılımcı ve faal çalışmalara imza atacağız."

 Her geçen gün üniversite bünyesinde yeni fakülte ve bölüm geliştirmeyi tasarlayarak eğitim yelpazesinin genişletildiğini söyleyen Ağırakça, "Derin ve çok kültürlü bir medeniyetin temsilcisi olan Mardin, her zaman olduğu gibi geleceğin bilim insanlarını, ilim yuvası Mardin Artuklu Üniversitesinde yetiştirecektir" dedi.

Öğrenci İşleri Daire Başkanı Tevfik Yardımcı ise, Mardin Artuklu Üniversitesini tercih eden öğrenci sayısının sürekli olarak artış gösterdiğini söyledi.

 Üniversite'nin yüzde yüz doluluk oranı ile büyük bir başarıya imza attıklarını belirten Yardımcı, geçen yıl verilen bin 223 mezun öğrenci sayısına karşılık olarak, 2015-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, üniversitenin lisans programlarında ilan edilen 772 öğrenci yanı sıra Meslek Yüksekokullarında bin 455 kontenjanın tamamının yerleştiğini ve Mardin Artuklu Üniversitesi'ni lisans ve ön lisans düzeyinde 2 bin 226 yeni öğrencinin tercih ettiğini bildirdi.

 Yeni akademik eğitim-öğretim yılına 7 bin 812 "Lisans" ve "Ön Lisans" öğrenciyle başlayacaklarını belirten Yardımcı, "Yüksek Lisans" ve "Doktora" programlarına yerleşecek öğrencilerle birlikte bu sayının daha da artacağını sözlerine ekledi.