Milletvekili seçiminin ardından

Milletvekili seçiminin ardından
Milletvekili seçiminin ardından
- Memur Sen Diyarbakır Şube Başkanı Memiş: "Özellikle hendek, barikat, zorla evlere girme, aileleri bezdirme, camileri işgal etme, insanların dini değerlerine saldırgan tavırlarda bulunma, yol kapatma, iş makinelerini yakma ve can mal güvenliğini tehlikeye sokan bütün bu unsurlardan dolayı HDP bölgede oy kaybetmiştir" - Çözüm Der Genel Başkanı Ezgin: "Halk seçimle, özellikle istikrara 'evet', şiddet, kaos, kargaşaya, siyasi çözüm dışındaki baskıcı ayrılıkçı ya da toplumu birbirinden uzaklaştırıcı siyasete de 'hayır' dedi"

DİYARBAKIR (AA) - 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti'nin Güneydoğu Anadolu'da önceki seçime göre oy oranını ve milletvekili sayısını artırması sivil toplum kuruluşlarınca olumlu karşılanırken, Çözüm Süreci'ne ilişkin beklentiyi de yükseltti.

Memur Sen Diyarbakır Şube Başkanı Yunus Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AK Parti'nin 7 Haziran'daki eksiklikleri düzeltip Türkiyelileşme yönünde ciddi adımlar attığını belirtti. 

Çözüm Süreci'nde AK Parti hükümetinin yaptığı samimi adımlara karşı, örgütün sürekli provoke edici adımlar attığını kaydeden Memiş, AK Parti'nin bölgede ciddi şekilde oylarını artırdığını söyledi.

Halkın iradesine herkesin saygı duyması ve HDP'nin bundan sonraki süreçte halkın kendisine verdiği mesajı iyi okuyarak örgütle arasına mesafe koyması gerektiğini aktaran Memiş, huzur ve barış ortamı dışında hiçbir adımın geçerli olmayacağının anlaşıldığını dile getirdi.

AK Parti hükümetinin bütün Türkiye halkını kucakladığını belirten Memiş, HDP'nin örgütle arasına mesafe koymadığı takdirde siyasette başarısız olacağını savunarak, şöyle konuştu:

"Özellikle hendek, barikat, zorla evlere girme, aileleri bezdirme, camileri işgal etme, insanların dini değerlerine saldırgan tavırlarda bulunma, yol kapatma, iş makinelerini yakma ve can mal güvenliğini tehlikeye sokan bütün bu unsurlardan dolayı HDP bölgede oy kaybetmiştir. Kürt halkı bir şekilde mesaj verdi. Kendilerine çeki düzen vermeleri ve bir dahaki sefere bu oyu da asla alamayacaklarının bir sinyalini vermiş oldu."

Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm Der) Genel Başkanı Ercan Ezgin ise 7 Haziran sonrasında istikrarsızlık başta olmak üzere ciddi sıkıntılar yaşandığını söyledi.

AK Parti'nin iktidar olmasıyla ekonomik, sosyal, siyasal anlamdaki istikrarsızlığın ortadan kalkacak gibi göründüğünü ifade eden Ezgin, insanların artık gerçekten güçlü bir iktidar ve liderle ülkenin iç ve dış sorunlarını giderebileceğini bildiğini belirtti.

Bu irade ile AK Parti'nin tek başına iktidar yapıldığına dikkati çeken Ezgin, 7 Haziran'da halkın iradesinin sandığa tam yansımadığını söyledi. 

Ezgin, 7 Haziran sonrası terör olaylarının arttığını belirterek, şunları kaydetti:

"Artık bölgede kan akmaya başlamıştı. Her gün gençler toprağa veriliyordu. Bu yaşananlar da bölge halkında ciddi bir üzüntü meydana getirdi. Halk seçimle, özellikle istikrara 'evet', şiddet, kaos, kargaşaya, siyasi çözüm dışındaki baskıcı, ayrılıkçı ya da toplumu birbirinden uzaklaştırıcı siyasete de 'hayır' dedi. O yüzden son yapılan seçimde özellikle AK Parti'nin tek başına iktidarıyla, HDP'nin kıl payı da olsa barajı geçmesi bölge halkında sevindirici bir durum olarak algılanıyor."

Halkın artık Türkiye'de silahın, kavganın ve gürültünün gündemden çıkmasını istediğini, seçimle HDP'ye Kürt meselesinin siyasetle çözümü mesajının verildiğini söyleyen Ezgin, artık örgütün gerek bölgeyi gerekse HDP siyasetini silahla, şiddetle dizayn etme çalışmalarından vazgeçmesi gerektiğini kaydetti.

Ezgin, halkın AK Parti'den beklentisinin yüksek olduğunu, vatandaşların anayasanın değişmesini istediğini belirterek, şunları söyledi:

"Halkın Çözüm Süreci noktasında bir beklentisi vardır. Buzdolabında bekletilen Çözüm Süreci'ni, artık çıkarıp toplumun üzerinde doğusuyla batısıyla konsensüs sağlayacak, toplumsal barışa katkı sağlayacağı bir şekilde dizayn edilerek tekrardan devamını bekliyor. Ortada bir silah varsa dünyadaki bütün ülkelerde bu sorun nasıl çözülmüşse o şekilde çözülmesi lazım. Silahın bırakılması noktasında örgüt bir şekilde gerek istihbari gerek diğer unsurlarla görüşler devam edilebilir. Bölgede İslami sivil toplum kuruluşları, camialar ve diğer sivil toplum kuruluşları bünyesinde barındıracağı yeni bir oluşumla devam etmesi lazım."                                       

- Mardin

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, seçim sonucuna bakıldığı zaman, seçmenin güvenlik ve istikrarı öncelediğini, istikrar vaadi ile sahaya inen AK Parti'ye yöneldiğini söyledi.

Özellikle son 4 ay içerisinde Türkiye'de yaşanan olayların seçmeni yeniden tek parti iktidarına yönlendirdiğini anlatan Akgül, gerek bölgede gerekse Türkiye genelinde seçmenin CHP, MHP ve HDP'ye verdiği oyların emanet oylar olduğuna ve bu seçimde yeniden AK Parti'ye yöneldiğine net bir şekilde şahit olduklarını dile getirdi.

Seçim sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a duyulan sevginin etkili olduğuna dikkati çeken Akgül, şöyle devam etti:

"Anadolu insanı, Sayın Erdoğan'ın tartışmaya açtığı başkanlık sistemine giden yolu bu sonuçla onaylamıştır. Anadolu seçmeni, Sayın Erdoğan'a 'Seni başkan yapmak istiyoruz' mesajı vermiştir. Seçim sonuçları İslam alemi, ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olsun."

Seçimlerin ülkeye ve millette hayırlı olması temennisinde bulunan Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Başkanı Mehmet Şerif Öter de hayırlı bir netice olduğunu düşündüklerini belirtti.

Seçimin milletin iradesi olduğunu, Türkiye halkının tek parti iktidarına, Çözüm Süreci'ne, barış ve huzura "evet" dediğini vurgulayan Öter, bu mesajı diğer partilere de verdiğini anlattı.

Çözüm Süreci'nin kaldığı yerden devam etmesini beklediklerini dile getiren Öter, bölgenin tekrar eski canlılığına kavuşmasını istediklerini belirtti. 

- Şırnak

Cihannüma Dayanışma ve İşbirliği Platformu Şırnak İl Temsilcisi Eyyüp Böçgün ise AK Parti'nin bölgedeki başarısını sağlayan faktörlerden birinin, terör örgütü PKK ile etkili mücadele etmesi olduğunu söyledi. 

Son süreçte vatandaşların sokak olaylarından ve terör örgütü yandaşlarının evlerinin önüne hendekler kazmasından çok rahatsız olduğunu dile getiren Böçgün, bunların etkisiyle de bölgede AK Parti'nin tekrar yükselişe geçtiğini ifade etti.

"Hükümet özellikle son süreçte terör örgütü PKK'ya karşı yapılan operasyonlarla gücünü hissettirdi. Millet de bunu görünce AK Parti oyunu artırdı" diyen Böçgün, AK Parti'nin milletvekili aday tercihini bölgede doğru yapması ve adayların sahada çalışmasının başarıyı getirdiğini kaydetti.

Böçgün, "HDPnin ise tam tersini yaparak, halkın istemediği adayları göstermesi bu partiye olan ilgiyi azalttı" dedi.

- Siirt

Memur-Sen Siirt İl Başkanı Murat Şeker de AK Parti'nin daha önceki hatalarını tekrarlamadığını, seçim sürecini çok iyi değerlendirdiğini dile getirdi.

AK Parti'nin Çözüm Süreci'nde oyun bozan taraf olmadığını ispat ettiğini belirten Şeker, "Bir de dış destekler, diğer partilerin sanki gayriresmi koalisyonla hareket etmesi, bence AK Parti'nin oylarını arttırmasına vesile oldu. Seçmen bence diğer partilerin şemalarını indirdi, bunu diğer partilerin doğru okuması lazım. HDP'nin Çözüm Süreci'ni yeniden anlaması lazım" şeklinde konuştu.

Medeniyet Gençliği Güneydoğu Koordinatörü Fatih Sevgili ise sandığa gidip iradesini yansıtan ve ülkenin huzuruna katkı yapan bütün vatandaşlara teşekkür ederek, bölgede AK Parti'nin ciddi oy çıkışının HDP'nin 7 Haziran'daki seçimden sonra savaş çağrılarıyla birebir bağlantılı olduğunu aktardı.

Sevgili, "Seçim sonuçları ülkeye, ümmetin bütün mazlumlarına hayırlı olsun" dedi.

Şarkın Gençliği Derneği Siirt Temsilcileri Emrah Oktav da bölgede AK Parti'nin oyunun yükselmesinin sevindirici olduğunu söyledi. 

Oktav, "Yeniden AK Parti iktidarı sürecek. Bölgede oy oranının yükselmesindeki etken Çözüm Süreci'dir" diye konuştu.