Muhammet öğretmen köy okulunun çehresini değiştirdi

Muhammet öğretmen köy okulunun çehresini değiştirdi
Muhammet öğretmen köy okulunun çehresini değiştirdi
- Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Kapaklıpınar Köyü İlkokulunda görevli öğretmen Muhammet Musab Gümüş, başlattığı projeyle okulu modern bir görünüme kavuşturdu - Okul binasının yenilenmesini sağlayan Gümüş: - "Mutluyuz, okulumuz değişti. Temiz, rahat ve güvenli bir ortamda eğitim öğretim görüyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - AHMET KAPLAN - Diyarbakır'ın Sur ilçesi Kapaklıpınar Köyü İlkokulu'nda öğretmenlik yapan Muhammet Musab Gümüş, başlattığı projeyle okulu modern bir eğitim yuvasına dönüştürdü.

Kapaklıpınar Köyü İlkokulunun hem öğretmeni hem de müdürü olan Gümüş, okulun onarılması amacıyla "Kapaklıpınar İlkokulu Gülsün Projesi"ni hayata geçirdi.

Proje kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarından destek alan Gümüş, okul binasının yenilenmesini sağladı.

Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il içi tayin ile ilk gün geldiği okulda birçok eksiklikle karşılaştığını söyledi.

Okulun olumsuz koşullarını değiştirmek amacıyla çalışma başlattığını, okulun fotoğraflarını çektiğini anlatan Gümüş, okulun bahçe, tuvalet, boya ve su gibi eksikliklerini tespit ettikten sonra bu ihtiyaçların giderilmesi için "Kapaklıpınar İlkokulu Gülsün Projesi"ni hayata geçirdiğini belirtti.

Okulun eksikliklerinin giderilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarıyla irtibata geçtiğini dile getiren Gümüş, su ihtiyacının karşılanması için Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne başvurduğunu, okul için bir kuyu açtıklarını, bu sayede su sıkıntısının giderildiğini bildirdi.

Gümüş, şöyle devam etti:

"Aldığımız desteklerle köylülerimizle bahçemize tel örgü çektik. Çocuklarımızın rahatça su içebileceği bir çeşme yaptık. Tuvaletimizi yeniledik. Kış aylarında okul bahçesinde çamurla boğuşan çocukları bu durumdan kurtarmak için başvurduğumuz Sur Belediyesinden kum getirttik. Bahçeyi kumladık. Çöp kutularını bahçeye yerleştirdik. Okul bahçesini çocukların rahatlıkla çöplerini atabileceği, temiz bir ortamda yaşayabileceği bir dünya haline getirdik."

Sur İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle okulun hem iç hem de dış boyasını yaptıklarını, yeşeren bir dünyanın olabilmesi için İl Fidan Müdürlüğünden aldıkları 100'e yakın fidanı bahçeye diktiklerini aktaran Gümüş, çocukların yüzünü güldürmek için sosyal medyayı kullanarak, Çarşı ve Umut Atölyesi gibi gruplardan kırtasiye ile giyecek yardımı aldıklarını belirtti.

- "Aldığımız maaşı hak etmemiz gerekiyordu"

Eğitim ve öğretimin yalnızca sınıfta yapılan bir olgu olmadığını, bunun hayatın her alanında geçerli olması gerektiğini dile getiren Gümüş, şöyle devam etti:

"Bunları çocuklara aşılamamız, eğitim öğretimin mimarı olan biz öğretmenler bunları yapmamız gerekiyordu. Aldığımız maaşı hak etmemiz lazım. Aslında görevimizi yaptık. Çocuklarımızı ve köylülerimizi güldürdük, kendimiz güldük. Mutluyuz, okulumuz değişti. Temiz, rahat ve güvenli bir ortamda eğitim öğretim görüyoruz."

- "Bu mutluluğun yerini hiçbir şey alamaz"

Gümüş, Muş'ta eğitim gördüğü okulda bahçe bulunmadığını, şimdi yaptığı çalışmaların bir kısmının öğrenciyken özlemini çektiği şeyler olduğunu anlattı.

Okul çatısının yenilenmesi, oyun parkı, bilgisayar odası ve kütüphane gibi eksikliklerinin bulunduğunu belirten Gümüş, bunlar için de girişimlerinin olduğunu söyledi.

- "Yaptığı çalışmalar bizi çok sevindirdi"

Köylülerden Abdulkadir Koçak da eskiden okullarının fiziki durumunun çok kötü olduğunu belirterek, öğretmen Gümüş'ün yaptığı çalışmalarla okulun çehresini değiştirdiğini söyledi.

Yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Koçak, "Öğretmenin yaptığı çalışmalar bizi çok sevindirdi, biz de yardımcı olduk. Bizim çocuklarımız için çalışıyor" dedi.

Erdoğan Öz ise Gümüş'ün köye geldiğinde okulun mevcut şartlarında eğitimin yapılamayacağını söylediğini ve kendilerinden yardım istediğini dile getirerek, "Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık. Sağ olsun bize öncü oldu" şeklinde konuştu.

- "Bize oyun parkı yapılmasını istiyoruz"

Öğrencilerden 4. sınıfa giden Helin Öz, daha önce okullun bahçesinin çamurlu olması nedeniyle oyun oynayamadıklarını, çamurlu ayakkabılarla girince de okulun kirlendiğini belirterek, öğretmenlerinin yaptığı çalışmalarla okulun koşullarının çok değiştiğini anlattı.

"Bizim bir oyun parkımız yok. Bize oyun parkı yapılmasını istiyoruz" diyen Öz, Sur Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürüne kendilerine yaptıkları yardımlardan ötürü teşekkür etti.

Öğrencilerden Önder Koçak da kütüphane ve bilgisayar ihtiyaçlarının olduğunu anlatarak, kitap talebinde bulundu.