Murat Şenlikleri'ne yoğun ilgi

Murat Şenlikleri'ne yoğun ilgi
Murat Şenlikleri'ne yoğun ilgi
- Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki Murat Ovası'nda geleneksel yapılan ve 3 gün süren Murat Şenlikleri'ne 20 bini aşkın kişi katıldı - Yücebağ Beldesi Belediye Başkanı Çetinkaya: "Çözüm süreci sayesinde büyük bir katılım oldu"

BATMAN (AA) - Diyarbakır 'ın Silvan ilçesindeki Murat Ovası'nda geleneksel yapılan ve 3 gün süren Murat Şenlikleri'ne 20 bini aşkın kişi katıldı.

Silvan ilçesine bağlı Kumgölü köyünün Susamış mezrasındaki şenliğin son gününde çadırlarda kına gecesi düzenlendi, tefler eşliğinde halaylar çekildi. Bir sahabeye ait olduğu belirtilen türbeyi ziyaret edenler dua edip, ilahiler söyledi.  Genç kız  ve erkekler ellerine kına yakarak, ağaçlara bağladıkları bezlerle dilek diledi. Ayrıca gençler arasında at yarışı düzenlendi.

Şenliğe katılan Batman'ın Sason ilçesi Yücebağ Beldesi Belediye Başkanı Atilla Çetinkaya, her yıl düzenlenen şenliğe bu yılki katılımın çok fazla olduğunu söyledi.

Çözüm süreciyle bölge kırsalında sağlanan huzur ve güven ortamının şenliğe de yansıdığını vurgulayan Çetinkaya, "Yıllardır yaşanan olaylar nedeniyle şenliklere katılım çok fazla olmuyordu. Çözüm süreci sayesinde büyük bir katılım oldu" dedi.

- Temsili düğün yapılıyor

Şenliğe katılan M. Ali Diker (75), yörede metfun olduğuna inanılan sahabenin düğününe bir hafta kala savaşta şehit düştüğünü ifade ederek, "Bu nedenle her yıl kabri başında temsili düğün yapılıyor" dedi.