Mursi hakkında verilen idam kararına tepkiler

Mursi hakkında verilen idam kararına tepkiler
Mursi hakkında verilen idam kararına tepkiler
- Diyarbakır ve Batman'da, Mısır'da darbeyle görevden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı protesto edildi

DİYARBAKIR (AA) - Mısır'da darbeyle görevden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı Diyarbakır ve Batman'da sivil toplum kuruluşlarınca protesto edildi.

Diyarbakır'da, aralarında Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der), Mustazaflar Cemiyeti ve Memur-Sen'in de bulunduğu 72 sivil toplum kuruluşu üyelerinden oluşan bir grup, AZC Plaza önünde bir araya geldi.

Ellerinde "Darbeciler yenilecek İslami hareket kazanacak" ile Rabia simgesinin yer aldığı dövizleri taşıyan grup, sık sık "tekbir" getirerek, Sisi aleyhinde slogan attı.

Diyarbakır Değerlerini Koruma Derneği Başkanı Recep İdikut, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'daki idam kararlarının hukuki değil, siyasi olduğunu söyledi.

Müslüman coğrafyasında yaşanan sorunlara ABD , AB ve BM'nin "sağır" durumuna düştüğünü ve yapılan zulmün destekçisi olduklarını savunan İdikut, bunu hiçbir zaman unutmadıklarını ve unutmayacaklarını dile getirdi.

Müslümanların yanı sıra bütün mazlum halkların yanında olmaya devam edeceklerini anlatan İdikut, şunları kaydetti:

"İhvan'a karşı gerçekleştirilen bu haksız, hukuksuz ve alçakça saldırıları, bir komediden farksız olan idam kararlarını, cuntanın baskı ve despotizmini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Mısır halkını ve Müslüman Kardeşler teşkilatını haklı davalarında sonuna kadar destekliyoruz."

- Batman

 Özgür- Der öncülüğünde birçok sivil toplum kuruluşu üyesi  Atatürk Parkı'nda bir araya geldi. 

Özgür-Der Batman Şube Başkanı Mehmet Şat, yaptığı açıklamada, Mursi'ye verilen idam kararını protesto etmek için toplandıklarını belirterek, Sisi ve onunla birlikte hareket edenleri lanetlediklerini ifade etti.

Kararın hukuksuz olduğunu belirten Şat, "Ayrıca üç ihvan yöneticisi Muhammed Biltaci, Hayrat Şatır ve Ahmet Muhammed Abdullatinin yanı sıra 106 kişiye geçen ay verilen idam cezaları da onanmıştır. Darbe mahkemesinin aldığı bu hukuksuz kararların tamamını şiddetle kınıyoruz" diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.