Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağı

Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağı
Nusaybin'deki sokağa çıkma yasağı
- Mardin Valiliği: "Sokağa çıkma sasağı ilan edilen bölgelerde yapılan operasyonlarda toplam 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Nusaybin ilçemizde toplam 54 barikat ve hendek kapatılmıştır. Kontrollü olarak patlatılan patlayıcı miktarı yaklaşık olarak bin 500 kilogramdır"

MARDİN (AA) - Mardin Valiliği, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Nusaybin ilçesinde 9 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Nusaybin merkez ve ilçe sınırlarındaki Girmeli, Kayadibi, Tepeüstü ve Eskihisar mahallelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından, güvenlik güçlerinin bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, teröristlerin kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak ve depo alanlarını tahrip etmek, bölgedeki mahallelerde mevcut aranan şahısları yakalamak amacıyla operasyon düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgelerde yapılan operasyonlarda toplam 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Teröristlerin açtığı ateş sonucu iki sivil vatandaşımız hafif şekilde yaralanmış olup tedavileri Nusaybin Devlet Hastanesinde devam etmektedir. Nusaybin ilçemizde toplam 54 barikat ve hendek kapatılmıştır. Bombalı düzenekler kontrollü olarak patlatılmıştır. Kontrollü olarak patlatılan patlayıcı miktarı yaklaşık olarak bin 500 kilogramdır."

-Mahallelerde kaldırıldı ilçe merkezinde yasak devam ediyor

Açıklamada, Girmeli, Kayadibi, Tepeüstü ve Eskihisar mahallelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağının bu gün saat 18.00 itibariyle sonra erdiği, Nusaybin ilçe merkezindeki sokağa çıkma yasağının ise sürdüğü kaydedildi.

Terör örgütü mensuplarınca patlatılan el yapımı patlayıcı ile sırtından yaralanan 17 yaşındaki gencin Mardin Devlet Hastanesi'nde tedavisinin sürdüğü belirtilen açıklamada, bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada şahsın engelli olduğuna dair bilgilerin doğru olmadığı vurgulandı.

Barikat ve hendeklere tuzaklanmış patlayıcı düzeneklerin imhası sırasında bir polisin hafif yaralandığı ve tedavisinin sürdüğü belirtilen açıklamada şunlara yer verildi:

"İkametinin önünde ölü bulunan bir şahıs yakınları tarafından Nusaybin Devlet Hastanesi'ne intikal ettirilmiş, şahsın otopsi incelemeleri neticesinde boynundan almış olduğu patlayıcı parçalarının isabet etmesi sonucu hayatını kaybettiği anlaşılmıştır. Sokağa çıkma yasağına uymayan 3 şahsa Kabahatler Kanuna göre para cezası kesilmiştir. Nusaybin ilçemizde halkımızın hayatını zorlaştıran ve hürriyetini sınırlandıran bombalı hendeklerin kapatılmasına ve ilçemizin terörist unsurlarından temizlenmesi için çalışmalara devam edilecektir.

Sokağa çıkma yasağına uyma noktasında gösterdikleri hassasiyet ve bu süre içerisinde gösterdikleri sabır ve gerek ihbarlar gerekse diğer şekillerde kolluk kuvvetlerimize yaptıkları destekler için Nusaybin halkına teşekkürlerimizi sunuyoruz."