Öğrencilerin duyarlılığı heykellere yansıdı

Öğrencilerin duyarlılığı heykellere yansıdı
Öğrencilerin duyarlılığı heykellere yansıdı
- Diyarbakır'da ortaokul öğrencileri, kadına yönelik şiddet, engellilerin sorunları, maden işçileri ve Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye göç edenlerin dramını yaptıkları heykellerle anlattı - Öğrencilerin, alçı ve sargı bezlerinden çıkarılan el, yüz ve ayak kalıpları ile yaptığı heykeller, sanatseverlerin beğenisine sunulacak

DİYARBAKIR (AA) - NURTEN ASLAN - Diyarbakır'da ortaokul öğrencileri, kadına yönelik şiddet, engellilerin sorunları, maden işçileri ve Suriye 'deki iç savaş nedeniyle Türkiye 'ye göç edenlerin dramını anlatmak amacıyla heykeller yaptı.

Kayapınar ilçesindeki Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu'nda Teknoloji Tasarım öğretmeni Tevfik Eren, Leyla Bektaş ve Burhan Özdemir 7 ve 8. sınıf öğrencilerinde çeşitli konularda farkındalık oluşturmak amacıyla bir çalışma başlattı. Öğretmenler, seçtikleri konularda bilgi verdikten sonra öğrenciler, kadına yönelik şiddet, engellilerin sorunları, maden işçileri ve Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye göç edenlerle ilgili zihinlerinde oluşan kavramlarla heykeller yaptı.

Öğretmenlerinin desteğiyle sargı bezleri ve alçıdan el, ayak ve yüz kalıpları çıkaran öğrenciler, bunları panolara aktardı. Öğrenciler, boyadıkları kalıpları heykele dönüştürdü.

- Sergi geliriyle atölye 

Öğretmen ve öğrencilerin yaklaşık 3 ay boyunca yoğun emek harcayarak yaptığı heykeller, 20-26 Ocak'ta Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi'ndeki sergide, sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Öğretmenler, sergiden elde edilecek gelirle, okula atölye kazandırmayı amaçlıyor. 

Teknoloji Tasarım öğretmeni Tevfik Eren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl müfredatı genişleterek, yeni bir şeyler katmak istediklerini belirterek, öğrencilerle farklı tasarımlar yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Soyut ve kavramsal çalışmalar yaptıklarını, toplumu derinden etkileyen olayları ele aldıklarını dile getiren Eren, konular arasında şiddet gören kadınlar, maden işçileri, engelliler ve Suriye'deki iç savaşın etkilerinin bulunduğunu söyledi.

Öğrencilere önce konularla ilgili bilgi verdiklerini, daha sonra öğrencilerin sargı bezleri ve alçıdan yaptıkları el, yüz ve ayak kalıpları ile konuları aktardığını kaydeden Eren, "Yaklaşık 3 aydır bu çalışma yürütülüyor" diye konuştu.

Öğretmen Bektaş ise çalışma ile öğrencilerde farkındalık oluşturmak istediklerini ve gündemdeki konuları ele aldıklarını dile getirdi.

Özellikle Soma'da yaşanan maden faciasından yola çıktıklarını anlatan Bektaş, "Çalışmayı yaparken en çok yer sıkıntısı çektik. Bu nedenle sergiden elde edilecek gelirle okulda atölye yapmak istiyoruz. Böyle çalışmalar öğrencilere birçok şey katıyor. Bunları yaygınlaştırmak istiyoruz" dedi.

Öğrencilerden Gülistan Baran da arkadaşlarıyla eğlenerek çalışmada yer aldıklarını kaydetti.

Yaptıkları ürünlerin sergileneceğini, bu nedenle çok heyecanlı olduklarını anlatan Baran, "Umarım herkes beğenir. Alçıdan el, yüz ve ayak yaptık. Sonra bunları boyadık ve panolara yerleştirdik" ifadelerini kullandı.