Okullarda ilk ders zili çaldı

Okullarda ilk ders zili çaldı
Okullarda ilk ders zili çaldı
- Diyarbakır, Batman, Bingöl, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta 2015-2016 eğitim-öğretim yılı törenlerle başladı - Terör örgütü ile bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerce "eğitimin boykot edilmesi" çağrısı Güneydoğu'da ilgi görmedi - Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Hurata: - "Boykota katılım yok diyebiliriz" - Velilerden Sıddıka Karakaya: - "Okulların boykot edilmesini, çocukların okuldan ve eğitimden geri kalmasını istemiyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır, Batman, Bingöl, Mardin, Siirt ve Şırnak'ta ilk ders zili çaldı.

2015-2016 eğitim-öğretim yılının törenlerle başladığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, terör örgütü PKK ile bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerce "eğitimin boykot edilmesi" çağrısı ilgi görmedi.

Okulların bahçelerini dolduran öğrencilerin ve velilerin heyecanlı olduğu görüldü. Öğrenciler yaz tatili süresince ayrı kaldıkları arkadaşları ve öğretmenleriyle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadı. 

- Diyarbakır

İlde yeni eğitim öğretim dönemi Yenişehir İlkokulunda düzenlenen törenle başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, törende yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen hazırlıklarla kentteki okulların eğitim öğretime hazır hale getirildiğini söyledi.

Eğitim öğretimin sağlıklı bir şekilde başlaması için her türlü tedbiri aldıklarını vurgulayan Hurata, kentte son atamalarla bin 990 öğretmenin göreve başladığını belirtti.

Hurata, öğretmen konusunda fazla sıkıntının olmadığına işaret ederek, eğitim öğretimin kentte sağlıklı şekilde başladığını dile getirdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da "boykot" kararı alındığı söylentisi olduğuna değinen Hurata, "Fakat bir destek bulamadı. Gördüğümüz gibi sıkıntı yok. Katılım olarak bize geri bildirimler geliyor. 'Boykota katılım yok' diyebiliriz" diye konuştu.

Velilerden Ensar Bilgin, okulların boykot edilmesi çağrısına bir anlam veremediklerini anlatarak, "Ortada hiçbir şey yokken neden çocuklarımız derslerinden geri kalıyor? Çocuklar okula gitmek istiyor. Vatandaştan ne isteniyor?" dedi.

Bilgin, okuma imkanı bulamadığını ancak çocuklarını okutmak istediğini belirtti.

Öğrenci velisi Sıddıka Karakaya ise terör olaylarının son bulmasını istediğini dile getirerek, "Okulların boykot edilmesini, çocukların okuldan ve eğitimden geri kalmasını istemiyoruz. Çocuğumun okulunu tamamlayıp meslek sahibi olmasını istiyorum fakat yaşamı zindan etmek istiyorlar. İstiyorlar ki; çocuklar eğitimden geri kalsın, okumasın" ifadelerini kullandı.

- Siirt 

Siirt'te yeni eğitim ve öğretim yılı Mehmetçik İlkokulunda düzenlenen törenle başladı.

Törende konuşan Vali Tutulmaz, ilde yaşayanların büyük çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğunu, bu nedenle eğitime büyük önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Çocukların iyi eğitimli olmasının toplumsal kalkınmaya vesile olacağını ifade eden Tutulmaz, "Bu doğrultuda da devlet olarak her türlü girişimde, çabada bulunmaktayız" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay, geçen yıl 6-8 Ekim'de DAEŞ'i protesto bahanesiyle kentte bazı okulların yakıldığını hatırlatarak, bu yıl aynı sorunlarla eğitim-öğretime başlamamanın sevincini yaşadıklarını dile getirdi.

Suay, kentte 110 bin öğrenci ve 4 bin 500 öğretmenle eğitim ve öğretimin süreceğini aktararak, "İl genelinde 'boykot' söz konusu değil. Bu konuda da tüm tedbirler alındı, eğitim öğretimi aksatacak hiçbir durumla karşı karşıya değiliz" diye konuştu.

Velilerden Lokman Öneryıldız da 4 çocuğunu okula gönderdiğini ve çağrıya uymadıklarını bildirerek, okulların açılmasını sevinçle karşıladıklarını ifade etti.

Öğrenci velisi Mehmet Reşit Çakır ise barış ve huzurun ancak eğitimle sağlanabileceğini, bunun için de boykotu kabul etmediklerini ve çocukların eğitimsiz kalmasını doğru bulmadıklarını belirterek, olayların sona ermesinin, barışın ve huzurun ancak eğitimle sağlanabileceğini söyledi.

- Batman

Atatürk İlkokulunda düzenlenen törende konuşan Vali Vekili Ertuğ Şevket Aksoy, yeni eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

"Öz eleştiri yapmamız, çuvaldızı biraz da kendimize batırmamız gerekiyor. Çocuklarımızı iyi eğitmiş olsaydık bugün ellerine molotof alıp atmazlar, suç oranı ve madde kullanımı bu kadar artmazdı" diyen Aksoy, şunları kaydetti:

"Evet iyi giden çok şey var ama bence bunlardan ziyade şapkamızı önümüze koyup, düşünüp 'Biz neyi nerede eksik veya yanlış yapıyoruz?' değerlendirmesini yapmalıyız. Öğretmeni, velisi, idarecisiyle el ele verip, 'Nasıl daha iyi insan yetiştirebiliriz?' diye faaliyet yürütmeliyiz."

Öğrencilere seslenen Aksoy, "Sizleri karmaşa içerisindeki ülkelerin fakir, huzursuz, savaşan mutsuz çocukları olarak görmek istemiyoruz" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik de Batman'da 708 okulda 4 bin 940 derslikte 169 bin 125 öğrencinin dersbaşı yaptığını, bunların 13 bininin ilk kez bu yıl eğitim öğretime başlayan çocuklar olduğunu vurguladı.

Törene Milli Eğitim Bakanlığı Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürü Şaban Cengiz de katıldı.

Velilerden Murat Gümüş, eğitimi boykot etmenin kabul edilir yanı olmadığını belirterek, eğitimin her şeyden önemli olduğunu ve herkesin çocuklarını okula göndermesi gerektiğini anlattı.

Veli Habip Yürek ise dört çocuğunun da bugün okula başlamasından mutluluk duyduklarını, boykotu kabul etmediklerini söyledi.

- Bingöl

Bingöl'de 412 okulda yaklaşık 60 bin 510 öğrenci, 3 bin 415 öğretmenle yeni eğitim öğretim yılına başladı.

Okullarda düzenlenen törenlerle sınıflarına geçen öğrencilere kitapları dağıtıldı. Kentte okulu boykot çağrısına ilgi gösterilmediği görüldü.

- Mardin

Mardin'de Sakarya Aycan Çaltekin İlkokulunda düzenlenen törende öğrenciler şiirler okudu, yeni kayıt yapan öğrencilere çiçekler verildi. Bazı öğrencilerin ise heyecandan ağladıkları görüldü.

Vali Ömer Faruk Koçak, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Şişman, Jandarma Alay Komutanı Albay Alaaddin Karsavuran, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, sınıflarına geçen öğrencilere kitap ve çeşitli hediyeler dağıttı.

Vali Koçak, yaptığı açıklamada, eğitimin temel amacının iyi bireyler yetiştirmek olduğunu söyledi.

Mardin'de bin okulda yaklaşık 10 bin öğretmen ile 203 bin öğrencinin eğitime başladığını ve kayıtların sürdüğünü aktaran Koçak, öğrencilerin iyi bireyler olarak yetişmesi için ellerinden gelen gayreti sarf edeceklerini belirtti.

Koçak, terörün başta insanların yaşam haklarını ellerinden aldığını, bunu yanında eğitim, ekonomi gibi hayatın bütün unsurlarını etkilediğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Mardin'de ve bölgemizde vatandaşımız artık bu teröre, 'yeter' diyor. Terörle ilgili tavrını açıkça ortaya koyuyor. İnsanların eğitim görmesini daha kaliteli hayat sürmelerini engelleyen bu faaliyetlere de prim vermemesi gayet tabiidir. Bundan dolayı da velilerimizi tebrik ediyorum. Çeşitli baskı ve engellemeler, hendek kazarak veya başka yollarla eğitimi de engellemeye çalışan terör örgütlerini tüm gücümüzle engelleyeceğiz."

Öğrenci velisi Nurettin Kavak da okulun boykot edilmesinin yanlış olduğunu, bunların cehaletten kaynaklandığını kaydetti.

İslam dininde de eğitime çok önem verildiğine dikkati çeken Kavak, "Boykota karşıyız. Kesinlikle eğitim, eğitim, eğitim diyoruz. Cehaleti yenmemiz için eğitim şart. Boykot ne, neyi boykot ediyoruz?" diye konuştu.

- Şırnak

 Şırnak'ta da 160 bin öğrenci, 2015-2016 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla dersbaşı yaptı.

Terör örgütünün okullarda bir haftalık boykot çağrısına Şırnak'ta da uyulmazken, erken saatlerden itibaren okulun yolunu tutan öğrenciler, arkadaşlarıyla hasret giderdi. 

Orgeneral Edip Başer İlkokulunda düzenlenen törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, kentte eğitim ve öğretimin sorunsuz başladığını söyledi.

"Şırnak'ta her 3 kişiden birini öğrenciler oluşturuyor" diyen Alagöz, kente yeni atanan 2 bin 16 öğretmenle öğretmen açığının kalmadığını söylemenin mümkün olduğunu aktardı.

Alagöz, Şırnak'ta eğitime 130 milyon liralık yatırım yapıldığını sözlerine ekledi.