Öncü Kadınlar Platformu'ndan "Suriye raporu"

Öncü Kadınlar Platformu'ndan "Suriye raporu"
Öncü Kadınlar Platformu'ndan "Suriye raporu"
- Platform sözcüsü Alkış: - "Suriye'de 18 Mart 2011- 21 Haziran 2015 tarihleri arasında tespit ettiğimiz can kayıpları 10 bin 901'i çocuk, 7 bini kadın 250 bine ulaşmış durumda" - "Temaslarımızda Suriye halkının yanında bir tek Türkiye'nin olduğunu gördük ancak böyle olmamalı.Türkiye'nin duyarlılığı tüm dünya ülkelerine yayılmalı"

MARDİN (AA) - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde kadın sorunlarına yönelik çalışma yürüten sivil toplum kuruluşunca oluşturulan "Öncü Kadınlar Platformu"nun Suriye raporunda, ülkedeki durumun endişe verici olduğu tespiti yer aldı. 

Töre Cinayetlerini Önleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneğinin (TÖRKAD) desteğiyle yürütülen çalışma sonucu elde edilen bilgilerin, saha çalışmaları ve uluslararası derneklerin istatistikleri ile derlenmesi sonucu hazırlanan rapor, dernek binasında düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

TÖRKAD Başkanı ve platform sözcüsü Zeynep Alkış, 3 ay süren çalışmada Suriye'deki son durumun endişe verici ve çok üzücü olduğunu gözlemlediklerini söyledi.

Alkış, Suriye'de kayıpların her geçen gün arttığına işaret ederek "Cezaevlerinde işkenceden, kötü muameleden dolayı hayatlarını kaybeden Suriyelilerden ise habersiziz. Faili meçhuller hakkında bilgi alamıyoruz" dedi.

-"4 yılda can kaybı 250 bin"

İç savaşın sürdüğü ülkedeki son durumla ilgili bilgi veren Alkış, "Suriye'de 18 Mart 2011-21 Haziran 2015 tarihleri arasında tespit ettiğimiz can kayıpları 10 bin 901'i çocuk , 7 bin biri kadın 250 bine ulaşmış durumda. 4 yılda can kaybı 250 bin. Bu yüzyılın felaketidir. Buna duyarsız ve sessiz kalmak en hafif tabiri ile vicdansızlıktır" diye konuştu.  

Alkış, Türkiye dışındaki ülkelerin bu konuda duyarlı olması gerektiğini, Suriye'de ölüm ve açlığın kol gezdiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Merminin nereden gelip bir masum canı bulacağı belli değil. Ramazan ayında bile masum Suriye halkı katliamla karşı karşıya. Fakat dünya ülkelerinden bu kesintisiz zulme 'dur' diyen yok. Halep'e yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin hepsi sivil. Temaslarımızda Suriye halkının yanında bir tek Türkiye'nin olduğunu gördük ancak böyle olmamalı. Türkiye'nin duyarlılığı tüm dünya ülkelerine yayılmalı."

Türkiye'ye sığınan Suriyeli kadınlar için hazırladıkları projeyi İçişleri Bakanlığına sunduklarını ifade eden Alkış, "Özellikle Suriyeli kadınların burada farklı bir şekilde tanıtılmasına da karşıyız. Suriyeli kadınları burada ikinci eş, Suriyelileri ucuz işçi gibi göstermenin önüne geçmek için çalışma yapmamız gerekiyor. Suriyeliler bizim kardeşimiz" şeklinde konuştu.