"Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi"

"Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi"
"Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi"
- ''Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi'' toplantısı Diyarbakır'da başladı - Başkent Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzman Dr. Gedik: "30 bine yakın hastamız Türkiye'de şuanda organ beklemektedir"

DİYARBAKIR (AA) - Sağlık Bakanlığı ve AB tarafından ortaklaşa yürütülen ''Organ Bağışında Uyum İçin Teknik Yardım Projesi'' toplantısı Diyarbakır'da başladı.

Bir otelin toplantı salonunda başlayan ve 9 ilin sağlık çalışanlarına yönelik yapılan bilgilendirme toplantısı, 3 gün sürecek.

Toplantıya, Diyarbakır Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar, beyin ölüm komisyonlarında görevli anestezi, noroloji ve beyin cerrahi uzmanlarından oluşan toplam 150 doktor katıldı.

Başkent Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzman Dr. Ender Gedik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıya uzman doktorların katıldığını söyledi.

Gedik, toplantıların 9 ayrı bölgede yapıldığını belirterek, "Şuana kadar toplam bin 300 uzman hekimimize  eğitim  toplantıları yaptık. Diyarbakır'da 15 gün sonra ikincisi de tekrarlanacak. Toplam hedefimiz bin 500 uzman hekimimizi bu sürecin içine dahil etmektir" dedi.

Organ yetmezliğinin oldukça sıkıntılı bir süreç olduğunu belirten Gedik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

" Türkiye 'de şuanda 30 bine yakın hastamız organ beklemektedir. Yapılan nakil sayısı bunun çok altında. En büyük hedefimiz farkındalığı artırıp organ bağışını sağlamayı artırmaktır. Ülkemizdeki organ nakilleri oldukça başarılıdır. Çoğunluğu canlıdan canlıya yapılmaktadır." 

Toplantı, daha sonra Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel Hastaneler Şube Müdürü Dr. Ferit Fedai'nin sunumuyla devam etti.