Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu:
- "Ambar Barajı sayesinde 123 bin 250 dekar zirai arazi suya doyacak" - "Projenin gerçekleşmesiyle yıllık 49 milyon lira net gelir artışı ve 16 bin kişilik ek istihdam sağlanacak"

DİYARBAKIR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır'ın Kocaköy ilçesinde yapımı süren Ambar Barajı'nın tamamlanmasıyla, 123 bin 250 dekar arazinin suya kavuşacağını bildirdi.

Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı- Silvan Projesi kapsamında yer alan Ambar Barajı inşaatında fiziki gerçekleşmenin yüzde 70'e ulaştığını belirtti.

Dicle havzasındaki Ambar Çayı üzerinde ve Kocaköy ilçesinin yaklaşık 6 kilometre batısında inşa edilen barajın temelden yüksekliğinin 40 metre olduğunu hatırlatan Eroğlu, "48 milyon lira yatırım bedelli barajın 2016 yılında tamamlanması hedefleniyor. Ambar Barajı'nın sulama inşaatında ise yüzde 20 fiziki gerçekleşme sağlanmış olup işin 2017 yılında tamamlanması öngörülüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Barajın milli ekonomi ve istihdama katkısının büyük olacağını belirten Eroğlu, şunları kaydetti:

"Baraj ve sulama tesisleri ile topraklarımızı modern sulama sistemlerine kavuşturuyoruz. Ayrıca, yöre halkının refahına katkıda bulunan tesislerle çiftçilerimizin de yüzünü güldürüyoruz. Bu kapsamda hizmete alacağımız Ambar Barajı sayesinde 123 bin 250 dekar zirai arazi suya doyacak ve topraklara bereket katılacak."

- "16 bin kişilik ek istihdam sağlanacak"

Projenin tamamlanmasıyla bölgede yaşanan işsizlik sorunun çözümüne, bölgeler arası farklılıkların giderilmesine ve köyden kente göçün azalmasına katkı sağlanacağını vurgulayan Eroğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Projenin gerçekleşmesiyle yıllık 49 milyon lira net gelir artışı ve 16 bin kişilik ek istihdam sağlanacak. Ambar Barajı, bölge arazilerinin verimini artırmakla kalmayıp yöre halkının gelirine ve istihdamın gelişimine de çok önemli katkılar yapacak."