Otobüs doğalgaz dolum tesisi temel atma töreni

Otobüs doğalgaz dolum tesisi temel atma töreni
Otobüs doğalgaz dolum tesisi temel atma töreni
- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince otobüs doğalgaz dolum tesisi temel atma töreni yapıldı.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince otobüs doğalgaz dolum tesisi temel atma töreni yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içi ulaşımda hizmet verecek doğalgazla çalışan 48 otobüsün yakıt ikmalinin karşılanması amacıyla inşa edilen doğalgaz dolum tesisinin temel atma töreni yapıldı.

Programın açılış konuşmasında söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, toplu taşıma araçlarında kullanılan petrolün çevreyi kirlettiğini, bu nedenle belediye olarak temiz enerjiye geçme kararı aldıklarını söyledi. 

Toplu taşımada bir dönüşüm programı başlattıklarını belirten Kışanak, "Diyarbakır ekoloji politikalarına öncü bir kent olacak. Her gün daha ileri teknoloji, ekoloji, çevre ve doğayla uyumlu projelerle halkımızın önüne çıkacağız. İlerde belki güneş enerjisi ile çalışan otobüsleri tercih ederek dönüşümü ilerletebileceğiz" diye konuştu.

Kışanak, doğalgazla çalışan otobüslerin 22 Mayıs'tan itibaren şehir içi ulaşımda hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hikmet Altuğ ise, tesisin daha çevreci bir kent ve yakıt tasarrufu amacıyla kurulacağını söyledi. 

Projenin 1 milyon 180 bin liraya mal olduğunu belirten Altuğ, tesisin 22 bin metrekare üzerinde kurulacağını anlattı. 

Konuşmaların ardından Kışanak ve HDP milletvekili adayları tesisin temelini attı.