Otobüs firmaların sefer iptalleri

Otobüs firmaların sefer iptalleri
Otobüs firmaların sefer iptalleri
- Diyarbakır ve Batman'daki otobüs firmaları maruz kaldıkları saldırılara tepki için bugünkü seferlerini, Elazığ'dakiler ise terör örgütü PKK'nın saldırılarına tepki amacıyla Diyarbakır seferini iptal etti - Otobüsçüler Derneği Başkanı Özgen: - "Yolcuların can güvenliğini korumak için bir günlüğüne seferleri durdurma kararı aldık"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır ve Batman'daki otobüs firmaları maruz kaldıkları saldırılara tepki için bugünkü seferlerini, Elazığ'dakiler ise terör örgütü PKK 'nın saldırılarına tepki amacıyla Diyarbakır seferini iptal etti.

Diyarbakır ve Batman'daki otobüs firmaları son günlerde bazı illerde maruz kaldıkları saldırı kınamak için kontak kapatırken, Elazığ'daki firmalar ise teröristlerin yol kesme ile Hakkari Dağlıca ve Iğdır'daki güvenlik güçlerine gerçekleştirilen saldırıları protesto için Diyarbakır seferini gerçekleştirmedi.

Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen, son bir hafta içerisinde Diyarbakır'a sefer yapan 25 otobüse saldırı gerçekleştiğini, bazı dinlenme tesislerinde de yolcuların darp edildiğini söyledi.

Özgen, bu saldırıları kınadıklarını belirterek, "Oluşan maddi hasarları asgariye indirmek ve insanların can güvenliğini korumak için bir günlüğüne karşılıklı olarak seferleri durdurma kararı aldık. Biz kamu hizmeti yapıyoruz. Bizim kimseyle alıp vermediğimiz yok. Biz siyasetle uğraşmıyoruz" ifadesini kullandı.

Yolcuların can güvenliğinden dolayı dinlenme tesislerine mola veremediklerini vurgulayan Özgen, "Antalya'nın Gazipaşa ilçesindeki tesis sahibi tehdit edildiği için tesisi kapatmış. Giden araçlarımız da tesis tahsis edilemediğinden dolayı mola verilmiyor" diye konuştu.

Bir firmanın temsilcisi Murat Güneş, şimdiye kadar 8 otobüslerinin tahrip edildiğini iddia ederek, duydukları rahatsızlıktan dolayı kontak kapattıklarını bildirdi.

Başka bir firmanın yetkilisi Musa Yıldız, batı illerinde otobüslerinin üzerinde "Diyarbakır" yazısı olduğundan dolayı taşlandığını savunarak, "Bir aracımızın ön camına taş isabet etmişti. Şoför dengesini kaybetmiş olsaydı 46 yolcunun bulunduğu otobüs uçuruma yuvarlanırdı. Bu saldırıları protesto için firmalarca bir günlük kontak kapattık. Biz polis ve subayı da taşıyoruz" dedi.

Batman'daki firma sahibi Selim Karataş, 7 otobüsünün taşlı ve sopalı saldırıya maruz kaldığını ileri sürdü.

Saldırılar devam ettiği sürece kontak kapatmak zorunda kalacaklarını belirten Karataş, şunları kaydetti;

"Batman'da 3 firma kontak kapattı. Can güvenliğimiz olmadığından dolayı batıya giden bütün seferlerimizi iptal ettik. Yolda araçlarımızı durdurarak, camlarımızı kırıyorlar, yolculara saldırıyorlar. Bunu bize niye yapıyorlar biz de Türkiye 'de yaşıyoruz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Bugün itibariyle Batman'dan 50 sefer iptal edildi. Olaylar durmadığı sürece bu sürecek."

- "Bizi ayırmak istiyorlar ama biz onlardan ayrılmayacağız"

Türkiye'de iç savaş çıkartılmak istendiğine dikkat çeken firması sahibi Mehmet Şah Eröz, buna asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

"Bizi de Suriye ve Irak gibi yapmak istiyorlar" diyen Eröz, şunları kaydetti:

"Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bu tür olaylar olduğu için milletin can güvenliği yok.  Biz buna müsaade etmeyeceğiz, var gücümüzle biz barışı destekleyeceğiz. Onlar ne kadar dirense de bizler de barışı direteceğiz. İstanbul ne kadar onlarınsa Diyarbakır'da onların, Diyarbakır ne kadar bizimse İstanbul'da o kadar bizimdir. Bunu herkes aklına koysun. Bunlar sadece bizi ayırmak istiyorlar ama biz onlardan ayrılmayacağız. Çanakkale'de bizim dedelerimiz yatıyor."

- Terör örgütüne tepki için sefer iptali 

 Elazığ'da, bazı seyahat firmaları Hakkari Dağlıca ve Iğdır'daki terör saldırılarını protesto için Diyarbakır'a düzenledikleri seferleri bir gün süreyle durdurdu.

Elazığ'dan Diyarbakır'a yolcu taşımacılığı yapan bir firmanın müdürü Yunus Güngörmez, ülkedeki terör saldırılarına tepkilerini dile getirmek amacıyla Diyarbakır'a gerçekleştirmiş oldukları seyahatleri bir gün süreyle durdurma kararı aldıklarını bildirdi. 

PKK terör örgütünün yol kesip araç yakmasının vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı gibi şirketleri zarara uğrattığını ve turizmi de etkilediğini ifade eden Güngörmez, şöyle devam etti:

"Teröre tepkimizi dile getirmek için Elazığ'daki seyahat firmaları olarak Diyarbakır'a düzenlediğimiz yolculukları bir gün süreyle durdurma kararı aldık. Hiç kimsenin insanların seyahat özgürlüğünü kısıtlamamaya hakkı yoktur. Ülkenin neresinde olursa olsun, kim olursa olsun vatandaşın güven içerisinde seyahat etmesi hakkıdır. Araçları yolda durdurmak, yakmak, taşlamak, kurşun sıkmak, öldürmek insan olanın yapacağı bir iş değildir. İnşallah bu terör olayları bir an önce biter de insanımız huzur içerisinde seyahat ederek sevdiklerine ulaşır."

Güngörmez, tek dileklerinin ülkedeki terör olaylarının son bulması olduğunu belirterek, ülkede yaşanan terör saldırıları sonucu hayatını kaybeden şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dileklerinde bulundu.