PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Irmak: "Bu aşamada ortak açıklamayı çok tarihi ve önemli buluyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, PKK 'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki görüşmeye ilişkin, "Bu aşamada ortak açıklamayı çok tarihi ve önemli buluyoruz" dedi.

Irmak, DTK Konferans Salonu'nda yaptığı basın toplantısında, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. 

Görüşmenin ardından yapılan açıklamaları müzakere sürecinin kritik bir aşaması olarak değerlendirdiklerini kaydeden Irmak, "Bundan sonraki gelişmeler toplumun ve kamuoyunun beklediği gibi gerçekleşerek müzakereye geçebileceğini ya da süreçte yaşanılacak tıkanma sürecini hep birlikte göreceğiz. Bu aşamada ortak açıklamayı çok tarihi ve önemli buluyoruz. Müzakerelerin başlangıcı olarak işaretlemenin yanlış bir değerlendirme olmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 "Eğer çözümü, müzakereyi geliştirmeyi ve böylesi tarihi bir adım atmayı düşünüyorsak bunu destekleyecek samimi bir şekilde davranılmalıdır" diyen Irmak, İç Güvenlik Paketi'nin yerine hak ve özgürlükleri genişleten bir paketin meclis gündemine getirilmesini istedi.

Irmak, şunları kaydetti:

"Hızla demokratik yasaların, hak ve özgürlüklerin demokratik siyasetin önünü açacak kimi tedbirlerin alınması gerekir ki bahar aylarında KCK böyle bir karar alarak Türkiye 'ye yönelik silahlı mücadeleyi sona erdirsin. Daimi çatışmasızlık süreci başlatılmış olsun. Temenni ediyoruz ki bu barışa vesile olur. Bu barış artık kalıcılaşır. Halklarımız barış ve kardeşlik içerisinde yaşarlar. Bu ülke gerçekten bütün halkların inançların, kültürlerin mezarı olmaktan çıkar. Halkların dinlerin, düşüncelerin ve kimliklerin cenneti haline gelir."