PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde vatandaşlar, PKK'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki görüşmeye ilişkin gelişmeleri gün boyu televizyonların başında heyecanla takip etti - Yıllarca çatışmalar ve gerginlikle anılan bölgede çözüm süreciyle sağlanan huzur ortamının devamını isteyen vatandaşlar PKK'ya silah bırakma çağrısını memnuniyetle karşıladı - İşletmeci Sayan: "Çözüm sürecine güvenerek iş yeri açtım. Beklentimiz çözüm sürecinin ilerlemesi. Bugün yapılan açıklamalar bizi gerçekten çok sevindirdi" - Vatandaşlardan Som: "Silahların bırakılması ve bölge halkının huzura kavuşması çok güzel. Artık kardeşliğin tesis edilmesini istiyoruz. Allah bu işe katkı sunanlardan razı olsun"

ŞIRNAK (AA) - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde vatandaşlar,  PKK 'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki görüşmeye ilişkin gelişmeleri gün boyu televizyonların başında takip etti.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde görüşme yaptığı saatlerde sokaklarda hareketliliğin gözlendiği bölge illerinde vatandaşlar ortak açıklamayı kahvehane, restoran ve iş yerlerinde televizyondan izledi.

 Yıllarca çatışmalar ve gerginlikle anılan bölgede çözüm süreciyle sağlanan huzur ortamının devamını isteyen vatandaşlar PKK'ya silah bırakma çağrısını heyecanla ve memnuniyetle karşıladı.

- Diyarbakır 

Esnaf İbrahim Mutlu, AA muhabirine, görüşmeyi televizyonda izlerken gururlandıklarını, baharda silahların susacak olmasından mutluluk duyduklarını belirtti.

İlhan Budak ise silahların bırakılmasını heyecanla beklediklerini dile getirerek, "Barış olduğu zaman herkes huzur içerisinde yaşar, gözyaşı durur. Barışı çok istiyoruz. Cizreliyim ve çözüm süreci ile daha önce memleketimin göremediğim doğal güzelliklerini keşfettim. Bundan sonra Cudi dağında Türk ve Kürt kardeşlerimizle piknik yaparız" şeklinde konuştu.

Esnaf Yunus Eryılmaz, gönüllerinden geçenin memlekete huzur ve barışın gelmesi olduğunu anlatarak, barışa dair umutlarının gün geçtikçe arttığına işaret etti.

Ali Aslan da artık ülkede kimsenin ölmesini istemediklerini vurgulayarak, halk olarak sürecin barışla sonuçlanarak olumlu etkilerinin tüm ülkeye yansımasını istediklerini aktardı.

- Şırnak

İşletmeci Mehmet Sayan, çözüm sürecinin olumlu yansımalarını bölgede her alanda hissettiklerini söyledi.

Çözüm sürecinin devam etmesini istediklerini ifade eden Sayan, "Çözüm sürecine güvenerek iş yeri açtım. Beklentimiz çözüm sürecinin ilerlemesi. Bugün yapılan açıklamalar bizi gerçekten çok sevindirdi" dedi.

Emekli Soner Som da özellikle silahların bırakılması çağrısının huzurlu günlerin devamı konusunda umutlarını artırdığına işaret ederek, bu sayede memleketin kalıcı olarak huzura kavuşmasını temenni ettiklerini vurguladı.

"Akan kanın durması her iki kesime de yarar sağlar. Bölge ekonomisi daha da güçlenecektir" diyen Som, şunları dile getirdi:

"Silahların bırakılması ve bölge halkının huzura kavuşması çok güzel. Artık kardeşliğin tesis edilmesini istiyoruz. Akan kanın durması, bölgeye barış gelmesi ile eğitim, sağlık ve diğer hizmetlerde de ilerleme sağlanacaktır. Allah bu işe katkı sunanlardan razı olsun"

Ramazan Tunç, silah bırakılması için bir çağrı yapılması yönünde beklentileri olduğunu kaydederek, yapılan açıklamanın geleceğe dair umutları artırdığına dikkati çekti.

"Artık çözüm sürecine daha da fazla güvenmeye başladık" ifadesini kullanan Tunç, bundan sonra nihai barış için olumlu adımların atılacağına inandıklarını dile getirdi.

Silopi ilçesinde Burhan Ökten, çağrıyı olumlu bulduklarını tek istediklerinin huzur ve barış olduğunu aktardı.

Süleyman Durmuş ise memlekete huzur ve barışın kalıcı olmasını istediklerini ifade ederek, açıklamaları sevinçle takip ettiklerini anlattı.

- Batman 

Vatandaşlardan Abdurrahman Akbulut, herkesten bu sürece katkı sunmasını beklediklerine işaret ederek, halk olarak barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşamak istediklerini, halkın sesine kulak verilmesini beklediklerini söyledi.

Silahların susması gerektiğine dikkati çeken Akbulut, "Artık kardeş kanının akıtılmaması lazım. Varsa sıkıntılarımız, demokratik bir anlayış içerisinde çözmemiz gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Burhan Ak, açıklamanın sürece dair beklentilerini artırdığını dile getirerek, sürecin şeffaf şekilde yürümesinin halkın desteğini artıracağını kaydetti.

Mehmet Şah Çelik de çözüm sürecini gönülden desteklediklerini dile getirerek, "Sürecin daha hızlı sürdürülerek daha hızlı adımların atılmasını bekliyoruz. Bir an önce silahlar susarak barış ellerinin birbirine uzanması gerekir" şeklinde konuştu.

Nurullah Altun ise vatandaşların süreçle ilgili bu şekilde bilgilendirilmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

- Mardin 

Esnaf Mehmet Deniz, bölgede yaşanan gerginliklerden çok etkilendiklerini anlatarak, bu nedenle çözüm sürecine önem verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Herkesin geçmişte yanan ateşi söndürmesi için elinden gelen katkıyı sunması gerektiğine işaret eden Deniz, "Artık kan dökülmesin, analar ağlamasın. Bu acıyı yaşayan bilir. İnşallah memleketimize huzur ve barış gelir. Barış güzeldir" dedi.

Esnaf Ramazan Ekin de her zaman barışı düşündüklerini, tüm ümitlerinin barış yönünde ilerlediğini anlattı.

Mehmet Çelik, bölgenin en çok barışa ve kardeşliğe ihtiyaç duyduğuna dikkati çekerek, farklı kültürleri bünyesinde barındıran Mardin'in barışa rol model olabileceğini aktardı.

Kızıltepe'de yaşayan Abdurrahman Umut da açıklamayı barış için bir müjde olarak nitelendirdiklerini belirtti.

Barışı isteyen herkese dua ettiklerini ifade eden Umut, barışın bölgede canı gönülden beklendiğini söyledi.

Tahir Bilen ise açıklamaları önemli bir adım olarak gördüklerini vurguladı.

- Siirt

İşletmeci Hüseyin Çiçek, silah bırakma çağrısını olumlu karşıladıklarını ve Türkiye 'de artık olayların yaşanmasını istemediklerini söyledi.

Çözüm süreci ile bölgenin huzura kavuştuğunu ifade eden Çiçek, "Silahların bırakılması için yapılan açıklama çok iyi oldu. Bu olumlu açıklamaların devam etmesini istiyoruz" diye konuştu.

Çiftçi Hasan Kaymaz da çözüm sürecini desteklediklerini barıştan yana olduklarını vurguladı.

Çözüm süreci ile çatışmaların durduğunu aktaran Kaymaz, silahların bırakılmasının bölgede huzuru daha da artıracağını belirtti.