PKK'ya silah bırakma çağrısı

PKK'ya silah bırakma çağrısı
PKK'ya silah bırakma çağrısı
- Çözüm-Der Genel Başkanı Ezgin: "Bu tarihi fırsatı ve atmosferi, barış yönünde ilerleme sağlamak için kullanılması ve kaçırılmaması gereken büyük bir şans olarak görüyorum"

DİYARBAKIR (AA) - Çözüm Süreci Sivil İnisiyatif Derneği (Çözüm-Der) Genel Başkanı Ercan Ezgin: "Bu tarihi fırsatı ve atmosferi, barış yönünde ilerleme sağlamak için kullanılması ve kaçırılmaması gereken büyük bir şans olarak görüyorum" dedi.

Ezgin,  PKK 'ya silah bırakma çağrısına ilişkin yaptığı açıklamada, Abdullah Öcalan'ın örgüte silah bırakma kararı için baharda olağanüstü kongre düzenleme çağrısı yapmasını memnuniyet ve umut verici bir gelişme olarak gördüklerini belirtti.

Çözüm-Der olarak her zaman çözüm sürecine sivil desteği çok güçlü bir şekilde vereceklerini belirten Ezgin şunları kaydetti:

"Bu süreç için bedenimizi gerekirse taşın altına koyacağız. Çünkü artık yetti ölümler, yetti zulümler ve yetti faili meçhuller. Ölümlere ve işkencelere dağlarımız, sokaklarımız ve bizler boğazımıza kadar doyduk. Ne güvenlik kuvvetlerimizden ne de dağda bulunanlardan can kaybı yaşanmasın. Artık cenazeler ve tabutlar evlerimize gelmesin. Canımızla ve ruhumuzla bu olumlu adımı savunalım ve koruyalım. Önce silahsızlanmayı gerçekleştirme, sonra uzlaşma, ardından kalıcı barış gelecektir."

Süreçte sonuç alıcı gelişmelerin yaşandığı zamanda provoke edenlerin olduğuna vurgu yapan Ezgin, atılan bu tarihi adıma ilişkin dikkat etmeleri gerektiğini savundu.

 

Bu sorun 30 yıldır devam ediyor. 40 bin insanımız öldü" diyen Ezgin, şöyle dedi:

"Terör sorunu nedeniyle ekonomik anlamda hesabı yapılamayacak kadar zararımız oldu. Bütün insanların nesiller boyu unutamayacağı ve büyük acılarla dolu anıları ortaya çıktı. Karşılıklı ölümcül hadiseler ve hikayeler oluştu. Ancak ölümsüz ve kavgasız bir ortamında ruhi halimizin iyileşmesi mümkün olabilir. Bu tarihi fırsatı ve atmosferi, barış yönünde ilerleme sağlamak için kullanılması ve kaçırılmaması gereken büyük bir şans olarak görüyorum. İyileşme için bu çağrıya karşılık öncelikle ölümlerin kalıcı olarak durması gerek, silahların da artık kalıcı olarak susması gerek."