Ramazan Bayramı'na doğru

Ramazan Bayramı'na doğru
Ramazan Bayramı'na doğru
- Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, fitrenin bayramdan önce verilmesinin daha güzel olduğunu belirtti.

MARDİN (AA) - Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, fitrenin Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesinin daha güzel olduğunu söyledi.

Coşkun, yaptığı açıklamada, fitre vermenin fakirlerin bayram hazırlığı yapabilmelerini ve bayramı neşe ile karşılamalarını sağlamayı amaçladığını kaydetti.

Fitrenin son günün bugün olduğunu söyleyen Coşkun, fitrenin bir an önce verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Fitre miktarının 11 lira 50 kuruş olduğunu ifade eden Coşkun, şöyle dedi:

"Fitre, Ramazan ayında fakirlere verilen bir sadaka olduğu için fitrenin bayramdan önce verilmesi en güzel davranıştır. Veren kişinin, fitreyi Allah rızası için verdiğini gönlünden geçirmesi yeterlidir. Bunu fakire verirken bu fitredir demek gerekmez. Fitreyi edeple vermeli, karşıdakini incitecek davranışlarda bulunmamalıdır."

Coşkun, ayrıca bir fakire birden az fitre verilmemesi gerektiğini ancak birden çok fitre verilebileceğini sözlerine ekledi.

 

- "Ramazan Bayramı"

 Bayramın Müslümanlar'ın farklı coğrafyadan, farklı dilden de olsa aynı sevinç halkasında buluşturduğunu, bu yüzden de bir rahmet meşalesi olduğunu söyleyen Coşkun, "Bayramlar, inancı, ibadeti, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturarak bizi istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleridir" dedi.

Bayramın bir rahmet meşalesi olduğunu ifade eden Coşkun, bu meşalenin, dünyayı kana bulayan ve ateşe atan ırkçılığın ve ayrımcılığın, insanlığı aç ve yoksul bırakan sömürgeciliğin, azgınlaşan ve şımaran iradelerin hak hukuk tanımayan zulüm ve haksızlıklarının pekala yenilebileceğinin en güzel göstergesi olduğunu kaydetti


  ETİKETLER:

  Ramazan

  ,

  Bugün

  ,

  Tarih

  ,

  kuruş

  ,

  lira

  ,

  hukuk

  ,

  zaman