Rektörlük ek binası Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edilecek

Rektörlük ek binası Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edilecek
Rektörlük ek binası Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edilecek
- Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörlüğüne bağlı ve İlahiyat Fakültesi olarak kullanılan 2 katlı binanın tamamının Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edileceği belirtildi.

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Rektörlüğüne bağlı ve  İlahiyat Fakültesi olarak kullanılan 2 katlı binanın tamamının Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edileceği belirtildi.

MAÜ Vekil Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, yaptığı açıklamada, Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında faaliyet gösteren Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'nın müstakil binasıyla fiziki bir rahatlama yaşayacağını ve İlahiyat Fakültesinin yerleşke alanında bulunan yeni binasına taşınacağını söyledi.

Enstütü bünyesinde Kürtçe 'nin Kurmanci, Zazaki ve Sorani lehçelerinin öğretildiğini dile getiren Rektör Ağırakça, uluslararası alanda başarılı çalışmalara imza atmış araştırmacı ve akademisyenlerle uluslar arası bir akademik yapı oluşturacaklarını kaydetti.

Kürt dili, edebiyatı, kültürü ve folklorunun daha da geliştirilmesi için yurt içinde ve yurt dışında bulunan el yazması koleksiyon ve arşivleri Yaşayan diller Enstitüsüne taşıyarak çok geniş bir Kürtçe kütüphane kurma çalışmalarını da devam ettireceklerini ifade eden Ağırakça, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetin ve Mardin Artuklu Üniversitesine verdikleri desteklerden dolayı minnettar olduğunu söyledi.

Ağırakça, Üniversite olarak barış sürecine müspet akademik katkılarının süreceğine işaret ederek her platformda üretkenliğini ve etkinliğini kabul ettirmiş güçlü bir akademi oluşturma yolundaki gayretlerinin aratacağını belirterek, "Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Anabilim Dalı'na tahsis edilen binanın zemin ve 2 kat daha olmak üzere 2 bin 720 metrekarelik bir alandan oluşmaktadır. Aktif bir şekilde çok dilli ve çok kültürlü zengin bir yaşayan diller ve kültürler havzası oluşturmayı hedefliyoruz" diye konuştu