"Restoran kütüphane"

"Restoran kütüphane"
"Restoran kütüphane"
- Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi ev restoran kütüphaneye dönüştürüldü - Yoğun ilgi gören restoranda müşteriler yöresel ürünlerle kahvaltı yaptıktan sonra kitap okuyor - İşletmeci Erim: "Müşterilere tarihi Diyarbakır evinde kitap okuma fırsatı sunuyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - SÜLEYMAN UMUT GÜRHAN/AZİZ ASLAN - Diyarbakır'da bir işletmeci tarihi Diyarbakır evini, restoran kütüphane olarak işletmeye açtı.

Tarihi Sur ilçesinde bazalt taşından yapılan evini restoran kütüphaneye dönüştüren Abdurrezak Erim'in mekanına gelen müşteriler yöresel ürünlerle kahvaltı yaptıktan sonra kütüphaneye geçip kitap okuyor.

İşletmeci Erim, AA muhabirine, geleneksel yapıya sahip evi, turizme kazandırmak için restoran kütüphane açmayı kararlaştırdıklarını söyledi.

Restoranda Diyarbakır kültürüne ait birçok argümanı sergilediklerini vurgulayan Erim, bu sayede yabancı müşterilerinin kent hakkında bilgi sahibi olduklarını dile getirdi.

"Bu mahallede doğdum, büyüdüm. Diyarbakır 28 medeniyete beşiklik etmiş bunun için burada bir kütüphane yaptık" diyen Erim, müşterilerin kahvaltı yaptığı mekanda kitap okuma fırsatı sundukları için mutlu olduklarını kaydetti.

Erim, şöyle dedi:

"Burayı gören bir daha geliyor. Kütüphaneyi görenler hayranlıklarını dile getiriyorlar. Kahvaltı yapmak istemeyenler kitap okuyarak, kahve içerek zamanı geçirmek istiyor. Birçok yerde Diyarbakır evi var ama biz farklı hizmet sunmak istedik. İnsanlar Diyarbakır'ın kültürünü ve tarihini öğrensinler, bu avlulu evlerde nasıl yaşanmış onu görsünler diye böyle bir şeye giriştik." 

Kütüphanelerinde Diyarbakır tarihini anlatan kitapların dışında dini içerikli kitaplar, romanlar ve araştırma ansiklopedilerinin bulunduğunu belirten Erim, Celal Güzelses ve Bedri Ayseli'nin de aralarında bulunduğu Diyarbakırlı sanatçıların eserlerini işletmelerinde müşterilerine dinlettiklerini anlattı. 

- Müşteriler memnun

İstanbul 'dan kente gezmek için gelen Hülya Demirci, işletmeyi beğendiklerini vurguladı.

"Kütüphanede hem kahvemizi içip hem de kitapları okuduk" diyen Demirci, şöyle konuştu:

"Hem restoran hem kütüphane olan ortamları bir arada bulamıyoruz. Turizmde bu tür şeylerin olması gayet güzel. Kütüphanede Diyarbakır hakkında kitaplar, ansiklopediler sayesinde buranın hakkında bilgiler ediniyoruz. Herkese tavsiye ederim, muhakkak gelip Diyarbakır'ı görsün."

Farklı bir ortamda hem kahvaltı yapıp hem de kitap okuma imkanı bulduklarını anlatan Hicran Eronat ise "Diyarbakır'da tarih ve kültür görmek isteyenler buraya gelsin" şeklinde konuştu. 

Gülcihan Kaya güzel vakit geçirdikleri işletmeyi çok beğendiğini kaydetti.