Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
DİYARBAKIR (AA) - Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil...

DİYARBAKIR (AA) - Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Opr. Dr. Kamil Furtun için Diyarbakır'da sağlık çalışanları 15 dakika bıraktı.

Sağlık Bakanlığının "Şifa veren ele vefa organizasyonu" kapsamında, Diyarbakır'daki hastanelerde 09.00 ile 09.15 saatleri arasında 15 dakika boyunca hasta bakımına aciller dışında ara verildi. 

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Murat Kanğın, makamında yaptığı açıklamada, son günlerde şiddetin manidar bir şekilde gündem oluşturmasından derin endişe taşıdıklarını söyledi.

Kanğın, Türkiye 'de güçlü yarınlara daha sağlıklı bir toplum temelinde ulaşılabilmesi adına hekiminden, hemşiresinden eczacısına, teknisyeninden memuruna kadar yaklaşık 700 bin kişilik bir ailenin mensubu olduklarını belirtti.

Kanğın, şunları kaydetti:

"Maalesef değerli meslektaşımız  Op. Dr. Kamil Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, 'sağlık ve şiddet' kelimelerinin sıkça yan yana anılıyor olmasından derin bir endişe duymaktayız. Şifa sunan ellerin sahipleri, her gün yastığa başını koyarken sağlımız için aldığı kararları şöyle bir gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapamıyor, bundan emin olunuz. Ne var ki üst üste yaşanan olaylar sizlerin evlatları olan  sağlık çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu neredeyse tüketme noktasına getirmiş durumdadır."

Sağlık- Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi önünde yaptğı açıklamada, Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nde görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Kamil Furtun'a yapılan saldırı şiddetin toplumumuzu ne denli etkisi altına aldığını gözler önüne serdiğini aktardı.

Sağlık çalışanlarının kendilerini güvende hissetmediğinin altını çizen Ensarioğlu, "Bu acı olayla bir kez daha ortaya çıkmıştır ki, güvenlik hastanelerimizin en önemli sorunudur. Güvenlik konusunda her türlü teknolojik ve yapısal imkanlar seferber edilmeli, istihdam stratejileri nitelikli güvenlik ihtiyacı talebine uygun hale getirilmelidir. Hiçbir sağlık çalışanımızın burnunun dahi kanamasına fırsat vermeyecek önlemler hayata geçirilmelidir" diye konuştu.