Şehit yakınları ve gazilerden,"barış ve kardeşlik" yürüyüşü

Şehit yakınları ve gazilerden,"barış ve kardeşlik" yürüyüşü
Şehit yakınları ve gazilerden,"barış ve kardeşlik" yürüyüşü
- Diyarbakır'da bir araya gelen 30 ilin Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği üyesi gazi ve şehit yakınları Türk bayrağı açarak yürüdü - Derneğin Genel Başkanı Uran: - "Terörün ülkenin geleceğini karartmasına izin vermeyeceğiz. Terörün kardeşi kardeşe kırdırmaması için geçmişte vatanımızı kurarken nasıl mücadele ettiysek yine karanlıkların çökmemesi için mücadele edeceğiz"

DİYARBAKIR (AA) - Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneğinin 30 şubesinden Diyarbakır'a gelen şehit yakınları ile gaziler, "Barış ve kardeşlik" için yürüdü.

Gaziler Günü dolayısıyla Diyarbakır'da bir araya gelen şehit yakınları ve gaziler, merkez Yenişehir ilçesindeki dernek binasından Türk bayrağı açarak Anıt Park'a yürüdü.

Derneğin Genel Başkanı Taner Uran, burada yaptığı açıklamada, şehit aileleri ve gaziler olarak, toprağı vatan yaptıklarını, vatanı her türlü düşmana ve terörist saldırılara karşı koyup kolladıklarını söyledi.

Uran, bu mücadeleyi Türk, Kürt, Alevi, Sünni, Laz ve Çerkez ile aynı amaç doğrultusunda omuz omuza yürüttüklerini vurgulayarak, "Vatan için toprağı kanımızla sulayıp en kıymetli varlıklarımızı kaybetsek, ana dillerimiz, memleketlerimiz, mezheplerimiz farklı olsa da hep bir ağızdan, 'vatan sağolsun' dedik ve demeye de devam edeceğiz. Kardeşliği haykırmak ve beraberlik mesajı vermek için yurdun dört bir yanından Diyarbakır'a geldik" şeklinde konuştu.

- "Beraberken çok daha güçlüyüz"

Türk'ün Kürt'ten, Kürt'ün de Türk'ten farklı olmadığına işaret eden Uran, şöyle dedi:

"Bizler beraberken çok daha güçlüyüz. Etle tırnak gibi ayrılmaz bin yıllık kardeşliğimizi göstermeye en ihtiyaç duyduğumuz gün bugünlerdir. Ülkemizin belası terördür. Azgın teröristlere karşı ülkesini seven, her türlü teröre karşı dimdik durmasını bilen ve bunu söyleme cesaretini bulan kardeşlerimizin olduğunu bilmek ve hissetmek için buradayız." 

"Terörün ülkenin geleceğini karartmasına izin vermeyeceğiz. Terörün kardeşi kardeşe kırdırmaması için geçmişte vatanımızı kurarken nasıl mücadele ettiysek yine karanlıkların çökmemesi için mücadele edeceğiz" ifadelerini kullanan Uran, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buradan güzel ülkemizin yürekli insanlarına sesleniyoruz. Uzun süredir toplumsal bir akıl tutulması yaşıyoruz ve artık bu kabustan uyanmak istiyoruz. Bizleri birbirimize düşman etmeye çalışanlar, sonsuz benzerlikleri bir yana bırakıp, unutturup, önemsiz farklılıkların altını çiziyorlar. Bugün Türk ve Kürt'ü düşman etmeye çalışan bu kökü, bahçemizin dışındaki ayrık otlarını ayıklamazsak, kan uykulardan uyanmazsak, bu uzun kabusu sonlandırmazsak, amaçlarına ulaştıkları gün sahiplerinin sesini tekrarlamaya devam edecekler."

- "Kardeşliğin her şeyi aşacağına inanıyoruz"

Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayanların tek farklarının coğrafi konumları olduğuna dikkati çeken Uran, "Yarın Ankaralı ile Erzurumluyu, Diyarbakırlı ile Mardinliyi çatıştıracaklar. Bu da yetmeyecek, aşiretler, kabileler, köylüler birbirine düşman olmaya başlayacak. Kandan beslenen bu yarasalar, kafamızın içindeki bütün karanlıklardan faydalanacaklar" diye konuştu.

"Gaziler ve şehit aileleri olarak kişisel hak ve özgürlüklerle bölücü terörün aynı kapta halka sunulmasını lanetliyoruz. Kardeşliğin her şeyi aşacağına inanıyoruz" diyen Uran, ülkenin huzur ve güveni ile bölünmez bütünlüğü ve barış için bugüne kadar bedel ödeyen şehit aileleri ve gazilerin daha fazlasını yapmak için hazır olduklarını dile getirdi.

Uran, tüm şehitleri rahmet, gazileri minnet ve şükranla andıklarını sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından, Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Reşit Can'a Türk bayrağı ve bordo bere hediye etti.