Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. yılı

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. yılı
Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101. yılı
- Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Diyarbakır, Mardin, Siirt, Elazığ, Bingöl ve Batman'da tören düzenlendi

DİYARBAKIR (AA) - Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Diyarbakır, Mardin, Siirt, Elazığ, Bingöl ve Batman'da tören düzenlendi.

Diyarbakır Hava Şehitliğinde düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, göndere Türk bayrağı çekildi.

Vali Hüseyin Aksoy'un şehitlik defterini imzalamasının ardından Müftü Burhan İşliyen dua etti. Vali Aksoy, Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve şehit yakınları ile vatandaşlar şehitlerin mezarına karanfil bıraktı.

Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezinde devam eden törende, Türkiye Harp Malulü Gaziler Dul ve Yetimler Derneği Başkanı Reşit Can, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. 7. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı tarafından Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimiz konulu sunum yapıldı.

Öğrenciler arasında düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan Kayapınar Elif Livan Ortaokulu öğrencisi Zeynep Kaya, "Vatan Uğruna", ikinci olan Kayapınar İMKB Hattat Hamit Aytaç Ortaokulu öğrencisi Rabia Dindar da "Zaferin Şehitleri" adlı şiirlerini okudu.

Resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği tören, Güzel Sanatlar Lisesi Korosu'nun dinletisiyle sona erdi.

- Bingöl

Bingöl Valiliği önünde düzenlenen ilk tören, Vali Yavuz Selim Köşger, 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman, Belediye Başkan Vekili Sabri Alkış ve Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği Başkanı Naim Tan tarafından çelenklerin Atatürk Anıtına sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla devam eden törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Personel Binbaşı Deniz Dönmez, tarih boyunca egemenlik ve bağımsızlığını, milli birlik ve beraberliğini, her şeyin üstünde tutan ve destanlar yazan şehitlerin, devletin varlığı ve güvencesi olarak milletin bağrında ebediyen yaşayacağını söyledi.

Çanakkale Zaferinin 101. yıl dönümünü kutlamanın büyük gururu ve heyecanı içerisinde olduklarını kaydeden Dönmez, şöyle devam etti:

"Aziz şehitlerimiz, yazdığınız cesaret ve kahramanlık destanlarıyla yüce milletimizin hafızasına kazınan adlarınız, sonsuza kadar yaşayacaktır. Bu destanlar, ülkemizin ve milletimizin bütünlüğü ve güvenliği için yaptığınız bu mücadele, bizlere güç ve ilham kaynağı olmaktadır. Bugün aynı zamanda Türk harp tarihinde eşsiz bir yere sahip Çanakkale Zaferinin 101. yıl dönümünü kutlamanın büyük gururu ve heyecanı içerisindeyiz."

Daha sonra Bingöl Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan etkinlikle tören sona erdi.

- Mardin

Mardin Garnizon Şehitliği'ndeki törende, Vali Ömer Faruk Koçak, 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Vekili Piyade Albay Şenol Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Mustafa İmrak, Şehitlik Anıtına çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve saygı atışının ardından Vali Koçak, Şehitlik Özel Defterini imzaladı. Koçak, bütün şehitleri saygı ve sevgi ile yad ettiklerini belirterek "Bize bu vatanı bırakan tüm şehitlerimize ve yine şu an vatanımızı korumak uğruna şehit olanlara Allah'tan rahmet diliyoruz" dedi.

Şehitlikteki tören, şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Atatürk Kültür Merkezi'ndeki törende de öğrenciler günün anlam ve önemini anlatan şiirler okudu, Mardin Fen Lisesi öğrencilerince hazırlanan Çanakkale Zaferi'nin anlatıldığı tiyatro oyunu sahnelendi. Törene katılan vatandaşlar ve şehit yakınları gözyaşlarını tutamadı.

- Siirt

Siirt'te de 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümü dolayısıyla Garnizon Komutanlığı Şehitliğindeki tören, Şehitler Anıtına çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Vali Mustafa Tutulmaz, Şehitlik Anıt Defterini imzaladı, Müftü Faruk Arvas şehitler için dua etti. Törende, şehitlerin mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Siirt Kültür Müdürlüğündeki törende ise Çanakkale belgesel filmi izlendi, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı. Öğrenciler şiirler okudu. Çanakkale şarkıları seslendirildi. Çanakkale ve Şehitlik temalı tiyatro oyunu sahnelendi.

Törende, ilk ve orta öğretim kurumları arasında düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Tören, Çanakkale konulu resim ve fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

Törenlere, Vali Tutulmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ahmet Şimşek, Belediye Başkan Vekili Zekeriya Çığır, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, şehit ve gazi dernekleri ile diğer sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Çarşı Camisinde cuma namazına müteakip şehitler için mevlit okutuldu.

Genç Memur-Sen tarafından Türgev Konferans Salonunda düzenlenen etkinlikte, Siirt Selami Değer Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Türkçe, Kürtçe ve Arapça 3 dilde Çanakkale türküleri seslendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Çanakkale Şehitlerine atfen yaptığı konuşmanın yer aldığı video gösteriminin ardından Siirt Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Şerif Demir, Çanakkale ruhunu anlatan bir konuşma yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il ve ilçelerde düzenlenen "Şuheda'nın İzinde, Huzur'da ve Niyazdayız" programı kapsamında Çanakkale şehitleri için Ensar Camisinde sabah namazında vatandaşlar namazda buluştu.

Programda Çanakkale şehitleri için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Programa katılan İl Müftüsü Faruk Arvas, camide yaptığı konuşmada, şehitlerin şehadetinin önemini anlattı.

- Elazığ

Elazığ'da Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Elazığ Öğretmenevi önündeki Atatürk Anıtı'na Elazığ Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, Elazığ Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Yardımlaşma Derneği ile Elazığ Tüm Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneğinin çelengi sunuldu. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde devam eden programda konuşan Elazığ Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Alataş, Çanakkale Zaferi'nin vatanın birliği ve bütünlüğüyle, ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin neleri başarabildiğinin destansı bir örneği olduğunu vurguladı. Alataş, "Evladını kınalayarak askere gönderen Türk anaları ve babaları, vatan size minnettardır. Bizlere bağımsızlık ruhunu miras bırakan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ülkemizin varlığı, birliği ve bütünlüğü için canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve gazilerimizi minnetle anıyorum" diye konuştu.

Öğrenciler tarafından sahnelenen ve Çanakkale Savaşının anlatıldığı tiyatro gösterisi, izleyenlerin duygusal anlar yaşamasına neden oldu. Şiirler okunan programda, Vali Murat Zorluoğlu, 8. Kolordu Komutanı Korgenenal Yılmaz Uyar ve Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdi. 8. Kolordu Komutanlığı Bölge Bando Takımının düzenlediği oratoryo ile buradaki program sona erdi.

Daha sonra İcadiye Şehitliğine giden Vali Zorluoğlu ve il protokolü, burada düzenlenen törenin ardından şehitliği ziyaret ederek kabirlere karanfil bıraktı. Zorluoğlu, Uyar ve Yanılmaz, şehit ailelerine başsağlığı diledi.

- Batman

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla Batman'da ilk tören Valilik bahçesinde Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı.

Kültür Merkezi Konferans Salonunda devam eden törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Batman Anadolu Lisesinde öğretmen Seher Kılıç yaptı.

Öğrenciler tarafından Çanakkale zaferini anlatan şiirler okundu, şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Törene, Vali Azmi Çelik, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulselam Uluçam ve askeri erkan katıldı.