Sığınmacılar bayramda da unutulmadı

Sığınmacılar bayramda da unutulmadı
Sığınmacılar bayramda da unutulmadı
- Mardin'de 46 sivil toplum kuruluşunca oluşturulan Mardin - Suriye Yardımlaşma Platformu, ülkelerindeki karışıklık nedeniyle Türkiye'ye sığınan sığınmacıları bayram öncesinde yalnız bırakmadı - Platform üyeleri, Ramazan Bayramı'nı ülkelerinden ayrı oldukları için buruk karşılayan sığınmacıları, dağıttıkları yardımlarla sevindiriyor - Platform Başkanı Günlüoğlu: - "Bayram onlar için buruk geçiyor. Bir nebze olsun acılarını dindirmeye gayret ediyoruz" - Suriyeli Seyde: - "Bayramlarda birçok şeyi düşünüyor insan. Vatan hasreti daha da artıyor"

MARDİN (AA) - Mardin'de 46 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu Mardin - Suriye Yardımlaşma Platformu, Türkiye 'ye sığınan sığınmacıları bayram öncesinde de sevindirdi.

Platform üyeleri, ülkelerinden ayrı oldukları için bayramı buruk karşılayan sığınmacıları dağıttıkları yardımlarla sevindirdi.

Platform başkanı Lütfü Günlüoğlu, yaptığı açıklamada, yurt içi ve dışından gelen yardımlarla 3 yıldır kentteki sığınmacı ailelere yardımcı olduklarını söyledi.

Çoğunluğu Suriyeli olmak üzere Irak ve Afganistanlı yaklaşık 2 bin 100 ailenin platforma kayıtlı olduğunu belirten Günlüoğlu, özellikle ramazan ayında kimseyi gıdasız, elbisesiz ve ayakkabısız bırakmadıklarını anlattı.

Gelen yardımları ihtiyaca göre adil bir şekilde sahiplerine ulaştırdıklarına değinen Günlüoğlu, "Bayram vesileyle bu yardımları insanlara yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu bayram onlar için buruk geçiyor. Bir nebze olsun bu insanların acılarını dindirmeye gayret ediyoruz. Gönüllü olarak çalışıyoruz. Her gün piyasadan bazen bedelsiz bazen de 25 kuruşa aldığımız ekmekleri dağıtıyoruz" dedi.

- "Çocukların sevinçleri gözlerinden okunuyor"

Günlüoğlu, bayramlık ayakkabı ve elbise alan çocukların çok mutlu olduğunu vurgulayarak, "3 yıldan beridir içlerinde yaşıyoruz. Yaşadıkları sıkıntıları görüyor ve biliyoruz. Özellikle anne ve babalar için çok zor bir bayram. Buruk bir bayram onlar için çok zor bir durum. Ama çocuklar farklı. Çocukların bir endişesi gözükmüyor. Sevinçleri gözlerinden okunuyor. İnşallah bu yardımlar geldikçe sevinçleri de aratacak" ifadesini kullandı.

- "Kur'an-ı Kerim'e yoğun ilgi"

Günlüoğlu, sığınmacı ailelere ramazan ayında, gıda giyim ve ayakkabı yardımlarının yanı sıra, Kur'an-ı Kerim de dağıttıklarını bildirdi.

Ramazan ayında 200'e yakın Kur'an-ı Kerim dağıttıklarına dikkati çeken Günlüoğlu, bu konuda İl Müftülüğü ve din görevlilerinin yardımcı olduğunu söyledi.

Günlüoğlu, sığınmacılar için danışmanlık hizmeti de verdiklerini kaydetti.

Platformda 3 yıldır gönüllü olarak çalışan Hasan Ağalday ise sığınmacılara yardım etme gereğine inandıkları için burada olduklarını belirtti.

Ağalday, platform olarak 13 bin kişinin ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını kaydetti.

- "Mardin'de çok rahatız"

Suriyeli Ubeyd Seyde de kente 1,5 yıl önce geldiğini Türk halkı ve devletinin kendilerine sahip çıktığını bildirdi.

Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin başka ülkelerdeki Suriyelerden daha rahat olduğunu ifade eden Seyde, "Bayramlarda bir çok şeyi düşünüyor insan. Vatan hasreti daha da artıyor. Mardinlilerin burada yaptığı yardımlar bizim çektiğimiz sıkıntıları bir nebze azaltıyor. Burada çok rahatız" diye konuştu.

 Suriye'den 2 yıl önce gelen 11 yaşındaki Culi Mezit ise bayramda giyecek ayakkabı ve elbisesi olduğu için mutlu olduğunu anlatarak, yardımlar için teşekkür etti.