Silvan'da "Kutlu Doğum" etkinliği

Silvan'da "Kutlu Doğum" etkinliği
Silvan'da "Kutlu Doğum" etkinliği
- Silvan ilçesinde Yeşil Silvan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "Kutlu Doğum Haftası" kapsamında etkinlik düzenledi.

DİYARBAKIR (AA) - Silvan ilçesinde Yeşil Silvan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, "Kutlu Doğum Haftası" kapsamında etkinlik düzenledi.

Silvan Kaymakamlığı Kültür Merkezinde düzenlenen ve Ömer Kartal adlı öğrencinin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, ilahilerin seslendirilmesiyle devam etti.

Silvan İlçe Müftülüğü Vaizi Reşit Hoca, yaptığı konuşmada, dünya ve ahiret işlerini birbirinden ayıranın zarar ettiğini söyledi.

Hz. Muhammed'in, Allah'a ve ahiret gününe inanan için en mükemmel bir örnek olduğunu ifade eden Hoca, "Yeryüzünün en akıllı insanları Müslümanlardır. Yeryüzünün en akıllı Müslümanı ölümü unutmayandır" dedi.

Yeşil Silvan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Celal Tekdal ise, Hz Peygamber'in etrafına ışık saçan bir kandil olduğunu, kendisine tabi olanları en doğru yola götürdüğünü, bütün insanlara rahmet olarak gönderildiğini belirtti.

Zulme ve küfre karşı durmanın, doğruluk ve adalet ölçülerinde haykırmamanın en canlı örneklerinin Hz. Peygamber'in hayatında olduğunu dile getiren Tekdal, "Sabrı, merhameti, alçak gönüllülüğü, aile reisliğinde anlayışı, idarecilikte sorumluluk duygusu, askerlikte ileri görüşlülüğü ve çocuklar, yetimler ve güçsüzlerle ilgilenmenin en eşsiz örnekleri onun (Hz. Muhammed) hayatındadır" diye konuştu.

Öğrencilerin oluşturduğu Mevlithan Grubu, birbirinden güzel ilahileri seslendirmesi ve Kürtçe Mevlid-i Şerifi okumasıyla devam eden program, Reşit Hoca'nın yaptığı dua ile son buldu.