Silvan'da sokağa çıkma yasağının kaldırılması

Silvan'da sokağa çıkma yasağının kaldırılması
Silvan'da sokağa çıkma yasağının kaldırılması
- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 4 gün süren sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla bölücü terör örgütünün ilçede yol açtığı tahribat da ortaya çıktı - Teröristlerin, olası bir baskında bulundukları yerlerden kaçmak ve güvenlik güçlerine pusu kurmak için evlerin duvarlarına delik açtığı görüldü

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla PKK 'lı teröristlerin neden olduğu tahribat da gün yüzüne çıktı.

Silvan Kaymakamlığı tarafından 2 Ekim saat 06.00'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile "ilçede bölücü terör örgütü mensuplarınca açılan hendeklerin kapatılması, mayınlı barikatların kaldırılması ve bölgede konuşlu teröristlerin yakalanması"na yönelik operasyon yapıldı.

Yasağın dün 17.30'da sona ermesinin ardından teröristlerin ilçedeki saldırılarının neden olduğu boyut da gözle görülür hale geldi.

- Ev, yeri ve araçlar ateşe verilmiş

Mescit, Tekel ve Feridun mahallelerinde teröristlerce ateşe verilen birçok ev, iş yeri ve araçlarda hasar oluştuğu, bazı evlerin duvarlarına ise çok sayıda kurşun isabet ettiği görüldü.

Teröristlerin, olası bir baskında bulundukları yerlerden kaçmak ve güvenlik güçlerine pusu kurmak için evlerin duvarlarına delik açması nedeniyle de birçok ev kullanılamaz hale geldi.

Yasağın sona ermesiyle evlerinden çıkan vatandaşlar, hem hayatlarından endişe duydukları yakınlarını ziyaret etti hem de alışveriş yapma imkanı buldu. Günler sonra kepenk açan esnafın da iş yerlerinin temizliğini yaptığı görüldü.

- Okullar hedef alındı

Silvan'da bulunan Türk Telekom YİBO Ortaokulu ve pansiyonunun çatısını ateşe veren teröristlerin, kendilerine kaçış yolu açmak için pansiyon binasının duvarlarını yıktığı gözlendi.

Teröristlerin saldırısı sonucu Hasuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kız Meslek Lisesinin yanı sıra Silvan 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezinin de hasar gördüğü ve yağmalandığı öğrenildi.

Kaymakamlığın oluşturduğu komisyon tarafından hasar tespit çalışmalarına başlanan ilçede, çalışmaların iki ekip tarafından sürdürüldüğü belirtildi.