Silvan'da yaralar sarılıyor

Silvan'da yaralar sarılıyor
Silvan'da yaralar sarılıyor
- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle yaklaşık 500 ev ve iş yerinin yanı sıra elektrik, su ve kanalizasyon şebekesi de zarar gördü - Saldırılar dolayısıyla ilçeden ayrılan vatandaşlardan bazıları evlerine geri dönüş yaparken, evi büyük oranda hasar görenler ise sağlam eşyalarını kamyonetlere yükleyerek götürdü - Kaymakamlık, vatandaşların zararlarının karşılanması için hasar tespit komisyonları oluşturdu

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki 3 mahallede 12 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından PKK'lı teröristlerin verdiği tahribat tüm boyutuyla ortaya çıktı. Kaymakamlık, vatandaşların zararlarının karşılanması için hasar tespit komisyonları oluşturdu.

Güvenlik güçlerince ilçenin teröristlerden temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, açılan hendeklerin kapatılması, patlayıcı tuzaklarının etkisiz hale getirilmesi için Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde gerçekleştirdiği operasyonların tamamlanmasının ardından vatandaşlar, ev ve iş yerlerine girebildi.

Ancak vatandaşlar, 12 gün aradan sonra geldikleri mahallelerindeki tahribatın büyüklüğü nedeniyle adeta savaş enkazını andıran görüntüler karşısında şaşkınlık yaşadı. 3 mahallede PKK'lı teröristlerin güvenlik güçlerine yönelik düzenlediği saldırılar ile barikatlar ve hendeklere yerleştirilen patlayıcıları infilak ettirilmesi sonucu yaklaşık 500 ev ve iş yerinin yanı sıra elektrik, su ve kanalizasyon şebekesi de zarar gördü.

- Sağlam eşyalarını çıkardılar

Saldırılar dolayısıyla ilçeden ayrılan vatandaşlardan bazıları evlerine geri dönüş yaparken, evleri büyük oranda tahrip olanlar ise sağlam eşyalarını kamyonetlere yükleyerek, götürdü. Geceyi cam ve pencereleri kırılan evlerinde soğukta geçirmek zorunda kalanlar ise yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.

Ev ve iş yerlerinde küçük hasar oluşan mahalle sakinlerinden bazıları, kendi imkanlarıyla onarım ve temizlik çalışması yapıyor.

Hasar nedeniyle su ve elektrik verilemeyen bölgelerde Dicle Elektrik Dağıtım AŞ (DEDAŞ) ile Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (DİSKİ) ekipleri şebekeyi yeniliyor.

- Hasar tespit komisyonları oluşturuldu

Silvan Kaymakamlığı, "Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun" kapsamında terör ve terörle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler sebebiyle zarar görenlere ödeme yapılması için hasar tespit komisyonları oluşturdu.

Hasar tespit komisyonlarının çalışmasının ardından belirlenecek vatandaşlara ödeme yapılacak. 

Kaymakamlık, ayrıca ihtiyaç sahibi ailelere gıda paketi de dağıtıyor.

- Tuzaklanmış patlayıcılar imha ediliyor

 PKK'lı teröristlerce tuzaklanmış patlayıcıların bulunduğunu tespit eden vatandaşların durumu bildirmesi üzerine söz konusu yerlere giden güvenlik güçleri, çevre önlemi aldıktan sonra kontrollü şekilde bombaları imha ediyor.

- "Esnaf olarak borç batağına girdik"

Gazi Caddesi üzerinde şarküteri dükkanını işleten Eşref Batı, yaklaşık 4 aydır ilçede yaşanan terör olayları nedeniyle büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Son yaşanan olaylar nedeniyle mağduriyetlerinin daha da büyüdüğünü kaydeden Batı, "Esnaf olarak borç batağına girdik. Yetkililerden destek bekliyoruz. Allah huzur versin. Biz sadece bunu istiyoruz" dedi.