Sosyal Güvenlik Destek Primi SGDP uygulaması

Sosyal Güvenlik Destek Primi SGDP uygulaması
Sosyal Güvenlik Destek Primi SGDP uygulaması
- Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Doğan Gazan, emekli esnaftan alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi uygulamasının tamamen kaldırılmasını istedi.

MARDİN (AA) - Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Doğan Gazan, emekli esnaftan alınan Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) uygulamasının tamamen kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Gazan, yaptığı açıklamada, emekli olup da çalışmaya devam eden esnaflardan SGDP'nin kesildiğini belirtti.

Esnaf ve sanatkarların el emeği ile çalıştığını ama aynı zamanda işveren olduğunu kaydeden Gazan, şu ifadeleri kullandı:

"SGDP kesilmesindeki amaç iş gücüne katılması beklenen gençlere yer açmaktır. Kesintiler emekli esnafımızı zorlamakta ve sıkıntı yaşatmaktadır. Bu nedenle, SGDP uygulaması tamamen kaldırılmalıdır. Esnaf ve sanatkar kendi küçük sermayesi ile ülkenin her yerinde binlerce işyeri açarak hem kendine hem de yanında çalıştıracaklarına istihdam yaratmıştır. Ülkemizdeki istihdamın yüzde 90'nına varan oranını esnaf ve sanatkarlar karşılamaktadır. Esnaf devletten destek bekliyor. Emekli olup da çalışan esnaftan SGDP kesilmesinin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz."