Spor Toto 3. Lig

Spor Toto 3. Lig
Spor Toto 3. Lig
- Spor Toto 3. Lig 2. Grup takımlarından Yeni Diyarbakırspor, Bergama Belediyespor'la deplasmanda oynadığı maçta ırkçı saldırılara maruz kalan Van Büyükşehir Belediyespor'a destek vererek, saldırıları kınadı.

DİYARBAKIR (AA) - Spor Toto 3. Lig 2. Grup takımlarından Yeni Diyarbakırspor, Bergama Belediyespor'la deplasmanda oynadığı maçta ırkçı saldırılara maruz kalan Van Büyükşehir Belediyespor'a destek vererek, saldırıları kınadı.

Yeni Diyarbakırspor kulübünden yapılan yazılı açıklamada, Bergama'da yaşanan olayların bölge takımlarının yıllardır maruz kaldığı ayrımcı ve ötekileştirici politikaların ürünü olduğu belirtildi.

Açıklamada, sporun amacının dostluk, barış ve kardeşliği pekiştirmek olduğu kaydedildi.

Irkçılığa kadar varan milliyetçi söylemlerin hiçbir şekilde sporun ruhu ve özü ile bağdaşmadığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Üzülerek görmekteyiz ki siyasi emel, kin ve nefretlerini spor sahaları üzerinden hayata geçirmek isteyen bazı çevreler yıllardır Doğu ve Güneydoğu takımlarını hedef almaktadır. Toplumu kamplara ayıran, bölen, ötekileştiren ve bölge halkımızın adalet dağıtmakla görevli kurumlara olan güvenini sarsan olaylarla ilgili devletin ilgili birimlerinin yeterli önlemleri almaması en az bu olaylar kadar düşündürücüdür. Van Büyükşehir Belediyespor'a yapılan çirkin saldırıları kınarken, dayanışma duygularımızı ifade ediyoruz. Dileğimiz bu olayların her zaman olduğu gibi sıradan tribün olayları kapsamına alınarak basit cezalarla geçiştirilmemesidir."