Summak ve kekik balı keşfedilmeyi bekliyor

Summak ve kekik balı keşfedilmeyi bekliyor
Summak ve kekik balı keşfedilmeyi bekliyor
- Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki bal üreticileri, summak ve kekik balının üretimi için devletin destek vermesini istiyor.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki bal üreticileri, summak ve kekik balının üretimi için devletin destek vermesini istiyor.

Silvan'a bağlı Boyunlu Köyünde ikamet eden ve arıcılıkla uğraşan İrfan Sever, yaşadıkları bölgenin kırsal ve dağlık olması sebebiyle burada yaşayan insanların, hayvancılık ve arıcılıkla uğraştığını söyledi.

 Arıcılık konusunda gerekli teşvik ve desteğin verilmesi halinde yaşadıkları bölgenin en önemli geçim kaynaklarından bir tanesinin arıcılık olacağını belirten Sever, "Ben daha çok arıcılık işi ile uğraşıp kazanıyorum. Bu arıcılık işinin burada herkese tanıtılmasını istiyoruz. Arıcılık bilgisi burada olmadığı için arıcılık kursunun açılıp isteyen vatandaşların eğitililmesini ve bu konuda teşvik verilmesini istiyoruz" dedi.

Türkiye'nin en kaliteli summak ve kekik balının bölgelerinde üretildiğini dile egtiren Sever, şöyle konuştu:

"Devletimizin bunu keşfetmesini istiyoruz. Bu sene ki balımız yaklaşık olarak bir ay sonra satışa hazır olacağını ifade eden sever, yetiştirdiğimiz balın yaklaşık yüzde 50'si summak balı. Diğeri de kekik balıdır. Bir ay sonra satışa hazır olacak olan balımız tamamen organik. Devlet yetkililerimizin bunu keşfederek, gerekli olan teşvikin verilmesini istiyoruz."


    ETİKETLER:

    Türkiye

    ,

    Diyarbakır