Sur ilçesinde terör vatandaşları göçe sürükledi

Sur ilçesinde terör vatandaşları göçe sürükledi
Sur ilçesinde terör vatandaşları göçe sürükledi
- Terör saldırılarından ve baskılarından rahatsızlık duyan yüzlerce kişi, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından ilçeyi terk ediyor - Teröristlerin yaşamı hiçe sayan saldırılarından duydukları endişe yüzlerinden okunan vatandaşlar, soğuk havaya rağmen yanlarına aldıkları yatak, yorgan, halı ve bazı beyaz eşyalarıyla evlerini terk etmek zorunda kalıyor - İlçe sakinlerinden A.Ç: - "Olaylar nedeniyle yaşadığımız yeri terk etmek zorunda kaldık. Göçebe hayat yaşıyoruz. Umarız en kısa sürede buralara yeniden huzur gelir"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 6 mahalle ile bir caddede 9 gündür uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla, terör saldırılarından ve baskılarından rahatsızlık duyan yüzlerce vatandaş ilçeden göç ediyor.

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan tarihi surların yanı sıra onlarca tarihi cami, kilise, han, hamam, kervansaray ve evlerin bulunduğu, kentin ilk yerleşim yeri olan Sur'dan PKK'lı teröristlerin yaşamı felç eden saldırıları nedeniyle göç sürüyor.

İlçedeki sokağa çıkma yasağı uygulamasının kaldırılmasının ardından, terör saldırılarından ve baskılarından rahatsızlık duyan aralarında düşük gelirlilerin de olduğu yüzlerce kişi, ilçeyi terk ediyor.

Teröristlerin yaşamı hiçe sayan saldırılarından duydukları endişe yüzlerinden okunan vatandaşlar, soğuk havaya rağmen yanlarına aldıkları yatak, yorgan, halı ve bazı beyaz eşyalarıyla evlerini terk etmek zorunda kalıyor.

Kentte, daha önce "alışverişin merkezi" olan, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ilçede terör örgütü mensuplarınca kazılan hendek, kurulan barikat, yerleştirilen patlayıcı tuzakları nedeniyle siftah yapamaz hale gelen yüzlerce esnaf kepenk kapatırken, yüzlercesi de ilçeyi terk ediyor.

- Terör göçe sürükledi

Vatandaşların el arabalarında, sırtlarında ve omuzlarında taşıdıkları eşyalarla geldikleri polis noktalarında üst  araması ve kimlik kontrolünün ardından geçişlerine izin veriliyor.

İlçeden ayrılan vatandaşların bazıları, yakınlarının yanına bazıları da 2-3 aile ortak kiraladıkları evlere yerleşmek üzere çocuklarıyla yollara düştü.

Vatandaşlar, bir süre sırtlarında ve el arabalarında taşıdıkları eşyaları daha sonra kamyonetlere yükleyip ilçeden ayrılıyor.

- "Olaylar nedeniyle yaşadığımız yeri terk etmek zorunda kaldık"

A.Ç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olaylar nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

8 çocuğuyla soğuk havada yollara düştüğünü ifade eden A.Ç, eşyalarını sırtlarında taşıdıklarını anlattı.

İnsanların yaşlı, çocuk ve hastalarını da yanlarına alarak sığınacakları güvenli bir ev aradığını dile getiren Çam, "Olaylar nedeniyle yaşadığımız yeri terk etmek zorunda kaldık. Göçebe hayat yaşıyoruz. Umarız en kısa sürede buralara yeniden huzur gelir" dedi.

- "Can güvenliği korkusuyla evimizden ayrılmak zorundayız"

S.Ç ise ilçe halkının zor günler geçirdiğini vurguladı.

"PKK buraya girdi ve çatışmalar nedeniyle ilçemizden çıkıyoruz. Can güvenliği korkusuyla evimizden ayrılmak zorundayız. 2-3 aile bir evde kalacağız" ifadelerini kullanan S.Ç, sırtlarına yükledikleri eşyalarla çaresizce evlerinden ayrıldıklarını kaydetti.

İlçeden ayrılan akrabalarına de destek olmaya çalıştıklarına işaret eden S.Ç, ev kiralama imkanı olmayanların yakınlarının yanına yerleştiğini belirtti.

S.Ç, ilçenin yaşanmaz bir hale geldiğine dikkati çekerek, can güvenliğinden endişe duyan herkesin göç ettiğini sözlerine ekledi.