Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı

Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı
Sur ilçesindeki sokağa çıkma yasağı
- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde dün 6 mahalle ve 1 caddede ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından, PKK'lı teröristlere yönelik polis ve jandarma ekiplerinin katılımıyla başlatılan hava destekli operasyon sürüyor - Sur Kaymakamlığı tarafından, mağduriyet yaşanmaması için sokağa çıkma yasağı uygulanan mahallelerdeki vatandaşlara ekmek dağıtılıyor

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalle ve 1 caddede, terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan operasyon devam ediyor.

İlçeden teröristlerin temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, kazılan hendeklerin doldurulması, patlayıcı tuzakların temizlenmesi amacıyla gerçekleştirilen operasyonlarda, sivillerin zarar görmemesi için Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi'nde önceki gün ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürüyor.

Sur Kaymakamlığı tarafından vatandaşların mağduriyet yaşanmaması için söz konusu mahallelerde ekmek dağıtımı yapılıyor.

Araçla sokaklara getirilen ekmeklerin dağıtımı sırasında polis ekiplerince geniş güvenlik önlemi alınıyor.

Muhtarların bilgilendirilmesinin yanı sıra zırhlı araçlardan ekmek dağıtımı yapıldığı belirtilerek, ihtiyacı olanların sokak başına gelmeleri konusunda sık sık anons yapılıyor.

- Gelen talep doğrultusunda ekmek dağıtılıyor

Ailelere birey sayısına göre ekmek dağıtımı yapılırken, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na (SYDV) gelen talep doğrultusunda ekmek üretimine devam ediliyor.

Bir seferde 2000'e yakın ekmek dağıtılan mahallelerde ihtiyaca göre günde 3 kez de dağıtım yapıldığı belirtildi.

Ekmek almaya gelenler arasında ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Diyarbakır'ın Sur ilçesine yerleşen Suriyeliler de bulunuyor.

Dağıtım sırasında ara sokaklardan teröristlerin saldırılarına karşılık verilmesi üzerine zaman zaman çatışma sesleri de duyuluyor.

- İlçeden ayrılmak isteyenlere kimlik kontrolü 

Terör saldırılarından rahatsızlık duyarak göç etmek isteyen vatandaşlar, güvenlik noktalarında üst araması ve kimlik kontrolü yapıldıktan sonra ilçeden ayrılıyor.

Saldırılardan dolayı evlerinde zor şartlarda yaşamlarını sürdürdüklerini, evdeki temel gıda maddelerinin tükenmek üzere olduğunu belirten vatandaşlar, mağdur olduklarını, olayların sona ermesini, barış ve huzur istediklerini belirtti.

Hastaneye gidecek olan bir çift de güvenlik noktasında üst araması ve kimlik kontrolünün ardından, sağlık ekiplerince ambulansa alındı.