Sur'daki operasyona vatandaş desteği

Sur'daki operasyona vatandaş desteği
Sur'daki operasyona vatandaş desteği
- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için gerçekleştirilen operasyonlarda vatandaşların güvenlik güçlerine verdiği destek görüntülere yansıdı - Güvenlik güçleri, iş makineleriyle hendekleri kapatırken, vatandaşlar da teröristlerin silah zoruyla evlerinin önüne kazdığı hendekleri küreklerle doldurmaya çalıştı - Mardinkapı'daki iki okul binasını "üs" gibi kullanarak malzemeleri tahrip eden teröristlerin saldırıları nedeniyle çok zor günler geçirdiklerini, psikolojilerinin bozulduğunu ifade eden vatandaşlar, olaylardan en çok çocuklarının etkilendiğini ve büyük korku yaşadıklarını anlattı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, hendeklerin kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması için sürdürülen operasyonlarda vatandaşların  güvenlik güçlerine verdiği destek objektiflere yansıdı.

İlan edilen sokağa çıkma yasağının ardından Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahalleleri ile Gazi Caddesi'ne yönelik operasyon tamamlandı.

İl Emniyet Müdürlüğünün koordinesinde 2 bin 816 personelle 4 gün süren operasyonlarda, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Operasyonun son gününde özel harekat timleri, sokak aralarındaki bazı ev, yeri ve binalarda yaptığı aramada, uzun namlulu silah ve tabanca ile patlayıcı yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirdi. Tuzaklanmış bulunan bir el yapımı patlayıcı da bomba imha uzmanı ekiplerince kontrollü infilak ettirildi.

Bu arada, çatışmalarda yaralanan teröristlerin tedavi edildiği belirlenen bir evde de çok sayıda sağlık malzemesi bulundu.

- Engel olmak isteyenlere "ölüm" tehdidi

Güvenlik güçleri iş makineleriyle hendekleri kapatırken, teröristlerden temizlenen mahallelerde evlerinden çıkmaya başlayan vatandaşlar, kazma ve küreklerle evlerinin önüne kazılan hendekleri doldurmaya çalıştı.

Operasyonlar sayesinde yaşamın normale dönmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, hendek kazmalarına engel olmak istedikleri teröristlerin kendilerini ölümle tehdit ettiklerini söyledi.

Teröristlerin saldırıları nedeniyle çok zor günler geçirdiklerini, psikolojilerinin bozulduğunu anlatan vatandaşlar, olaylardan en çok çocuklarının etkilendiğini ve büyük korku yaşadıklarını vurguladı.

- Polise çay ikramı

Operasyon sırasında güvenlik güçlerinin yanına gelerek uygulamadan duydukları memnuniyeti ifade eden kadınlar, polislere çay ikramında bulundu.

Annesinin kucağındaki çocuğun istemesi üzerine kendisine ait suyu çocuğa içiren polis memuru, çikolata ile kumanyasını da çocuğa verdi.

- Okulu tahrip ettiler

Ev, iş yeri ve ibadethanelerin yanı sıra Mardinkapı İlkokul ve Ortaokuluna da saldıran teröristlerin, kapısını kırarak girdikleri okulu örgüt merkezi gibi kullandığı belirlendi.

Sıra, masa, bilgisayar, kitap ve elektronik eşyalara zarar veren teröristlerin, güvenlik güçlerine ateş etmek için duvarlara delik açtıkları tespit edildi.