Sur'daki sokağa çıkma yasağı

Sur'daki sokağa çıkma yasağı
Sur'daki sokağa çıkma yasağı
- Diyarbakır'da 72 sivil toplum kuruluşunun üyeleri yaptıkları açıklamayla Sur ilçesindeki terör saldırılarını kınadı - Memur-Sen Şube Başkanı Memiş: - "Tarihi mekanların ve ibadethanelerin çatışma alanı olarak kullanılması kabul edilemez. Bu hassasiyeti gözetmeyen, ibadethaneleri yakan ve bunlara destek veren zihniyeti kınıyor, lanetliyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da 72 sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıları kınadı.

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) ve Peygamber Sevdalıları Platformu'nun da aralarında yer aldığı sivil toplum kuruluşunun üyeleri Memur-Sen Diyarbakır Şube Başkanlığında bir araya geldi.

Burada açıklama yapan Memur-Sen Şube Başkanı Yunus Memiş, çatışmaların halkı mağdur etme ve korkuyu yaygınlaştırma amacıyla yapıldığını savundu.

Saldırılarda dini mekanlara zarar verildiğini, ibadetin de aksadığını vurgulayan Memiş, toplumsal yaşamı felç eden saldırıların derhal sonlandırılmasını istediklerini belirtti.

Memiş, saldırıların toplumsal yaşamı adeta durma noktasına getirdiğine işaret ederek, "Tarihi mekanların ve ibadethanelerin çatışma alanı olarak kullanılması kabul edilemez. Bu hassasiyeti gözetmeyen, ibadethaneleri yakan ve bunlara destek veren zihniyeti kınıyor, lanetliyoruz" dedi.

"Tarihi mekanlarımız ve İslam'ın şiarı olan camiler, medreseler mevzi ve karargah gibi kullanılmaktadır. Sivil halkın bulunduğu mekanlara hendek kazmak, barikatlar kurmak, bomba düzenekleri yerleştirmek, roketatarla saldırıda bulunmak halkımızı maddi ve manevi olarak mağdur etmektedir" diyen Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu saldırılarda kentin kültür mirası olan Paşa Hamamında da büyük bir yıkım yaşandı. Camilerin çatışmalarda zarar görmesi, buralarda ibadet edilmesine mani olunması, bu mekanların mevzi ve cephanelik gibi kullanılması Müslümanların vicdanının kaldıramayacağı ağır bir yüktür. Camilere karşı saldırılarda bulunanlar Müslüman Kürt halkından özür dilemelidir."

Memiş, PKK'nın çatışmaları şehir merkezlerine taşıması nedeniyle halkın saldırılardan dolayı büyük mağduriyet yaşadığını anlatarak, bu saldırılarda yaşlı, kadın, erkek, çocuk herkesin büyük zarar gördüğünü dile getirdi.

Saldırıların bölge esnafını iflasın eşiğine getirdiğini kaydeden Memiş, "Terörist saldırılar halkın temel hak ve hürriyetlerini de kısıtlamaktadır. Halkın can ve mal güvenliğine zarar veren şehirlerdeki çatışmalar derhal durdurulmalıdır" ifadelerini kullandı.