Sur'daki tarihi camiye terör saldırısı

Sur'daki tarihi camiye terör saldırısı
Sur'daki tarihi camiye terör saldırısı
- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camii'nde çıkan yangın havadan görüntülendi - Helikopter kamerası kayıtlarında dumanların yükseldiği caminin arka tarafında ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan iki terörist görülüyor

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarınca düzenlenen saldırıda, kentteki ilk Osmanlı eseri Fatihpaşa Camii'nde çıkan yangın kameraya yansıdı.

Terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonların sürdüğü, sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Fatihpaşa Camii'nde (Kurşunlu Camisi) dün sabah saatlerinde teröristlerce atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle çıktığı tahmin edilen ve kısa sürede büyüyen yangın, polis helikopteri kamerasınca kaydedildi.

Teröristlerin saldırılarını sürdürmesi nedeniyle itfaiye ve polis ekiplerinin müdahalede bulunamadığı yangına ilişkin kayıtlarda tarihi caminin pencere ve kapısından dumanların yükseldiği görülüyor.

- Silahlı 2 terörist caminin arkasında görülüyor

Kayıtların devamında caminin arka tarafındaki mezarlıkların bulunduğu yerde ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan iki terörist yer alıyor.

Yeni ateşlendikleri için silahların namlularının termal kameraya açık ve parlak renkli yansıdığı öğrenildi.?

Caminin arka kısmında bulunan ve labirenti andıran dar sokak ve caddeleri güvenlik güçlerine yönelik pusu hazırlığı ve havadan görüntü alınmasını engellemek için brandalarla kapatan teröristler, bu brandaların arasından geçiş yapıyor.

- Fatihpaşa Camii'ne terör saldırısı ilk değil

Teröristler, 1516-1521 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle "Kurşunlu" diye de anılan, Diyarbakır'daki ilk Osmanlı eseri camiye bir süre önce de uzun namlulu silahlarla ateş açmış, saldırıda caminin kapı, duvar ve camları zarar görmüştü.

Valilikten, terör olayları nedeniyle özellikle kuzey giriş cephesi, orijinal kapı ve doğramaları ile çevre duvarları daha önce büyük oranda hasar gören tarihi miras Fatih Paşa Camii'nin, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce onarılması için analitik projeler hazırlanmaya başlandığı, bu kapsamda onarılmasının planlandığı ancak çıkarılan yangında orijinal kapı ve kepenklerinin yandığı, duvarların hasar gördüğü bilgisine ulaşıldığı açıklanmıştı.

Teröristlerce 3 gün önce Fatihpaşa Camii'nin içinden açılan ateş sonucu Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görevli polis memuru Mustafa Katırlı yaralanmış, hastanedeki müdahaleye rağmen şehit düşmüştü.