Sur'daki terör operasyonu

Sur'daki terör operasyonu
Sur'daki terör operasyonu
- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlere yönelik başlatılan hava destekli operasyon sürüyor - Güvenlik güçlerince, ilçede sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahallede 225'e yakın hendek ve barikat bulunduğu, teröristlerce bu hendek ve barikatlara mutfak tüpünün yanı sıra sanayi tüpü de tuzaklandığı tespit edildi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde polis ve jandarma ekiplerinin katılımıyla terör örgütü PKK mensuplarına yönelik başlatılan hava destekli operasyon sürüyor.

İlçenin teröristlerden temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, kazılan hendeklerin doldurulması, patlayıcı tuzakların temizlenmesi amacıyla gerçekleştirilen operasyonlarda, sivillerin zarar görmemesi için Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi'nde 2 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ediyor.

- 225 hendek ve barikat

Güvenlik güçlerince, ilçedeki 6 mahallede 225'e yakın hendek ve barikat bulunduğu tespit edildi.

Teröristlerce söz konusu barikatların arkasına, hendeklerin içerisine ve yollardaki parke taşların altına yerleştirilen patlayıcılar, polis ekiplerince kontrollü şekilde imha edilmeye çalışılıyor.

- Sanayi tüpüyle tuzak

Terör örgütü mensuplarının hendeklerin içine ve barikatların arkasına piknik tüpünün yanı sıra sanayi tüpü de yerleştirdiği belirlendi.

Bu kapsamda tuzaklanan patlayıcıların imhası sırasında güvenlik güçlerince siviller ile ev ve iş yerlerinin zarar görmemesi için büyük hassasiyet gösteriliyor.

PKK'nın dağ kadrosundan gelen teröristlerin ilçeye geldiği, gençlik yapılanması YDG-H mensuplarından oluşan her bir grubun başında bu teröristlerin bulunduğu öğrenildi.

- İlçeden göç sürüyor

Teröristlerin yaşamı hiçe sayan saldırılarından ve baskılarından rahatsızlık duyan binlerce kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı ilçede göç sürüyor.

Terör endişesiyle yanlarına aldıkları valiz ve bazı eşyalarla ilçeden ayrılmak isteyen vatandaşların polis noktalarında üst araması ve kimlik kontrolünün ardından geçişlerine izin veriliyor.