Sur'daki terör örgütüne yönelik operasyon

Sur'daki terör örgütüne yönelik operasyon
Sur'daki terör örgütüne yönelik operasyon
- Diyarbakır Valiliği, Sur ilçesinde terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonda gözaltına alınan bir kişinin tutuklandığını bildirdi

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valiliği, Sur ilçesinde terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonda gözaltına alınan 6 kişiden birinin tutuklandığını bildirdi.

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, Sur ilçesinde vatandaşların günlük hayatını ve kamusal hizmetlerden faydalanmasını engellemek amacıyla cadde ve sokak aralarına hendek kazan, barikat ve bombalı tuzaklar kuran örgüt mensuplarına yönelik operasyon düzenlendiği belirtildi.

Operayon esnasında örgüt mensuplarınca güvenlik güçlerine el yapımı bomba ve uzun namlulu silahlarla saldırı yapıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, saldırıya karşılık veren güvenlik güçleri ile örgüt mensupları arasında çıkan çatışmada bir vatandaşın ağır yaralandığı ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada şunlara yer verildi:

"Şahsın hastaneye kaldırıldığı araçta ve üzerindeki eşyalarda yapılan kimyasal incelemeler sonucunda atış artığı olan kimyasal madde elde edilmiştir. Yine aynı şahsın parmak ve avuç izleri ile ilgili yapılan incelmelerde ise ilimizde geçmiş tarihte ele geçirilen patlamamış el yapımı bombalar üzerinden elde edilen izlerle eşleştiği tespit edilmiştir."

İlçede devam eden olaylarla ilgili gözaltına alınan 6 kişiden birinin adli makamlarca tutuklandığı, 2'sinin ise soruşturmasının sürdüğü belirtilen açıklamada, operasyonlar sırasında bir polis memurunun da hafif şekilde yaralandığı kaydedildi.