Suriyeli sanatçı Haco'nun HDP'ye yaptığı çağrı

Suriyeli sanatçı Haco'nun HDP'ye yaptığı çağrı
Suriyeli sanatçı Haco'nun HDP'ye yaptığı çağrı
- DİKTUMDER Başkanı Aksu: "Çözüm Süreci'nde olduğu gibi yeniden bir ortam hazırlanmalı ve süreç devam etmelidir" - Ses sanatçı Aktaş: "Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Sorun, barış yoluyla çözülür" - Ses sanatçısı Buzoba: "Olan bu ülkenin mazlum halkına oluyor. Daha önce parlamentoya girmek bir rüyaydı. Leyla Zana, Kürtçe konuştuğu için yıllarca cezaevinde yattı. Bugünlere şükretmek gerekiyor"

DİYARBAKIR (AA) - Suriyeli ses sanatçı Ciwan Haco'nun, "HDP'nin çözüm yolunu Meclis'te araması" çağrısına, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile sanatçılardan destek geldi.

Diyarbakır Kültür Turizm ve Musiki Derneği (DİKTUMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Aksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haco'nun, çağrısını desteklediklerini söyledi.

Bir araya gelmekle ve diyalogla sorunların çözüleceğine vurgu yapan Aksu, şöyle konuştu:

"Bölge halkı kesinlikle çatışmadan yana değildir, barıştan yanadır. Çözüm Süreci'nde olduğu gibi yeniden bir ortam hazırlanmalı ve süreç devam etmelidir. Asırlardır farklı dil, din ve kültüre mensup insanların barış içerisinde yaşadığı bölgemizde, sorunun şiddet yöntemiyle çözüleceğini düşünmek yanlıştır. Barış dolu tüm mesajları destekliyoruz."

-  "Hendeklerin kazılmasını kesinlikle tasvip etmiyorum"

Mahalli ses sanatçısı Ali Aktaş da sorunun silahla değil, siyaset yoluyla çözüleceğini belirtti.

Yöre insanının şiddet olaylarını tasvip etmediğini ifade eden Aktaş, AK Parti hükümetinin çözüm için yıllardır büyük çaba gösterdiğini anımsattı.

Aktaş, şunları kaydetti:

"Sorunun çözümü için her kesimden temsilci masada yer almalıdır. Bu sorunun kesinlikle çözülmesi lazım, aksi takdirde daha da büyür. Cadde ve sokaklarda hendeklerin kazılmasını kesinlikle tasvip etmiyorum. Bunu PKK da HDP de yapsa yanlıştır, doğru bulmuyorum. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Sorun, barış yoluyla çözülür."

- " İyi şeyler oldu, bunu inkar etmemek lazım"

Ses sanatçısı Fatma Buzoba (Fate) da Haco'nun söylediklerini desteklediğini belirtti.

Çözüm Süreci konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük çaba gösterdiğini ifade eden Buzoba şöyle konuştu:

"Ben kaçak olarak Almanya'ya gittim ve Alman vatandaşı oldum. Çözüm Süreci sayesinde Türkiye'ye döndüm. Kendi topraklarıma döndüğüm için de çok mutluyum, sevinçliyim."

Silahla hak arama yöntemini doğru bulmadığını vurgulayan Buzoba, şunları kaydetti:

"Olan bu ülkenin mazlum halkına oluyor. Daha önce parlamentoya girmek bir rüyaydı. Leyla Zana Kürtçe konuştuğu için yıllarca cezaevinde yattı. Bugünlere şükretmek gerekiyor. İyi şeyler oldu, bunu inkar etmemek lazım. HDP bugün parlamentodaysa ve Kürtleri temsil ettiğini iddia ediyorsa, gereken neyse onu yapmak zorundadır."

- "HDP, Meclis'te büyük gayret göstermelidir"

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül ise seçimde vatandaşların tercihinin uzlaşmayı işaret ettiğini söyledi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan vatandaşların tamamına yakınının şiddet olaylarına karşı olduğunu aktaran Akgül, şunları kaydetti:

"Silahların devrede olduğu zamanlarda çözüme yönelik adım atılamıyor. Çözüm Süreci'nde ise demokratikleşme paketiyle devrim niteliğinde onlarca düzenleme gerçekleştirildi. Bu düzenlemeler şiddet olaylarının yaşanmadığı dönemde yasalaştı. Şiddetin sürdüğü dönemlerde Kürtlerin elde ettiği bir kazanım yoktur. Bu nedenle HDP, Meclis'te büyük gayret göstermelidir."