Surların çevresi aydınlatılıyor

Surların çevresi aydınlatılıyor
Surların çevresi aydınlatılıyor
DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 3,5 kilometre uzunluğundaki Fiskaya - Mardinkapı arası sur koruma bandını yeniden aydınlatmaya...

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 3,5 kilometre uzunluğundaki Fiskaya - Mardinkapı arası sur koruma bandını yeniden aydınlatmaya hazırlanıyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kent Mobilyaları ve Estetiği Şube Müdürü Cankut Yakut, yaptığı açıklamada, çalışmanın yaklaşık 1 milyon 667 bin liraya mal olacağını söyledi.

Aydınlatma projesinin uygulanmasıyla, insanlığın ortak kültür mirası olan surların yapı karakterinin ortaya çıkarılacağını belirten Yakut, ayrıca Sur diplerindeki parklarda aydınlatmanın yetersiz kalması nedeniyle projeyi hazırlıklarını ifade etti.

Yakut, yetersiz aydınlatma nedeniyle Sur diplerinin güvensizleştiğini, vatandaşların güvenli ve huzurlu bir şekilde dinlenebilmesi geliştirdikleri projenin uygulamasının yıl sonuna kadar tamamlanacağını kaydetti.

Yakut, proje hakkında şunları kaydetti:

"Yedi farklı renk, güç ve açıyla yerinde yapılan deneme testleri sonucunda Fiskaya kent terasından Mardinkapı'ya kadar surların içeriden ve dışarıdan 150 watt sıcak beyaz 3000 kelvin renginde galvanizli koruma kılıfı projektörler ile aydınlatılması sağlanacak. Yeni teknoloji ile daha geniş açı lensli projektörler kullanıldığından eski projektör sayısı yarı yarıya düşürülecek. Ayrıca kullanılacak olan led teknolojili projektörler ile yıllık 30 bin  lira aydınlatma giderinden tasarruf sağlanacak."

Koruma bandı içerisinde bulunan mevcut aydınlatma direklerinin 24 waat gücünde olduğuna ve ışığın büyük bir kısmının gökyüzünde kaybolduğuna dikkat çeken Yakut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu nedenle aydınlatma direklerinin altyapısı ve direkler korunarak başlık armatürü 70 waat sıcak beyaz renkte, temperli cama sahip, tarihi dokuyla uyumlu armatürlerle değiştirilecek. Yeni başlık armatür ile direk gövdesi arasında uyumsuzluk oluşmaması için mevcut direğe armatür rengi ve dokusunda kılıf geçirilecek. Çalışma kapsamında aydınlatma direği bulunan; ama projektörleri çalışmayan Urfakapı ve Çiftkapı'daki aydınlatmalarda çalışır duruma getirilip, kapıların da aydınlatılması sağlanacak."