Surlular terörün "izlerini" silmeye çalışıyor

Surlular terörün "izlerini" silmeye çalışıyor
Surlular terörün "izlerini" silmeye çalışıyor
- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan vatandaşlar, terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için gerçekleştirilen operasyonların ardından, terör saldırılarının ev, yol, iş yeri ve ibadethanelerdeki izlerini silmeye çalışıyor - Terör eylemleri nedeniyle terk etmek zorunda kaldıkları evlerine operasyonların ardından geri dönen vatandaşlar, kırılan camları ve kapıları onarıyor, duvarlardaki kurşun izlerini sıva ile kapatıyor

DİYARBAKIR (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaşayan vatandaşlar, terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için gerçekleştirilen operasyonların ardından, terör saldırılarının ev, yol, yeri ve ibadethanelerdeki izlerini silmeye çalışıyor.

Sur'da güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonların sona ermesinin ardından teröristlerin ilçedeki tahribatı gün yüzüne çıktı. Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş ve Cemal Yılmaz mahalleleri ile Gazi Caddesi'deki ev ve iş yerleri, hala terör saldırılarının izini taşıyor.

Vatandaşlar, terör saldırıları nedeniyle zarar gören iş yerleri ve evlerini el birliğiyle onarıyor. Bazı vatandaşlar, kazma ve küreklerle evlerinin önüne kazılan hendekleri kapatmaya, bazıları ize yola döşenen patlayıcıların infilak etmesi sonucu oluşan çukurları doldurmaya çalışıyor.

Operasyonların ardından evlerine dönen ve örgüt mensuplarının evlerine verdiği zararı gören vatandaşlar, büyük şaşkınlık yaşadı.

Evlerin camları ve kapıları yenilenirken, zarar gören mobilyalar onarılıyor, kurşun izleri bulunan duvarlara sıva yapılıyor.

 

- Terör saldırılarının hedefi olan camide ibadet ettiler

Vatandaşlar en büyük tepkiyi, Fatihpaşa Mahallesi'nde bulunan, kentteki ilk Osmanlı eseri olan Kurşunlu Camisi'ne yönelik terörist saldırılara gösterdi.

Caminin kapısına, duvarlarına ve içindeki malzemelere teröristlerce verilen zararı gören vatandaşlar, ibadethanenin bir an önce onarılmasını istiyor.

Bazı vatandaşların terör saldırılarının hedefi olan camide ibadet ettiği görüldü.

- Teröre tepki 

Teröre tepki gösteren vatandaşlar, örgüt mensupları ve yandaşlarınca duvar, kapı ve elektrik panolarına yazılan yazıları siliyor. Bazı yazıların üstü karalanıyor, bazıları ise kireçle kapatılmaya çalışılıyor.

Vatandaşlar, terör olaylarının bir daha yaşanmamasını ve huzurlu bir yaşam sürdürmek istediklerini belirtiyor.