Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Kalkınma Bakanı Yılmaz: - "Bu hadiseler insanlık dışı hadiseler, lanetliyoruz. Diğer taraftan bunları kullanarak, ülkemizi, bölgemizi daha fazla karıştırmaya çalışanlara da aynı şekilde net bir tavır koymamız gerekiyor" - "Bunlar demokrasiye, huzura, refaha yönelik eylemlerdir. Bunlar maalesef coğrafyamızı karıştırmak isteyen içerideki ve dışarıdaki bir takım çevrelerin yaptıkları hadiselerdir" - "Maalesef sosyal medyada bazen kimliği hiç belli olmayan çevrelerin, hiç de iyi niyetli olmayan çevrelerin halkı tahrik etmeye çalıştıklarını bu terör saldırısını kullanarak daha fazla olaylara yol açmak için gayret sarf ettiklerini de görüyoruz. Bunlara karşı uyanık olmalıyız"

DİYARBAKIR (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Suruç'taki terör saldırısına ilişkin, "Bu hadiseler insanlık dışı hadiseler, lanetliyoruz. Diğer taraftan bunları kullanarak, ülkemizi, bölgemizi daha fazla karıştırmaya çalışanlara da aynı şekilde net bir tavır koymamız gerekiyor" dedi.

Bakan Yılmaz, Diyarbakır Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Olayın terör nitelikli olduğuna işaret eden Yılmaz, saldırının 78 milyona yapıldığını vurgulayarak, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da şifa diledi.

Yılmaz, yaralılar için tüm imkanların seferber edildiğini belirterek, "İnşallah daha fazla can kaybımız olmaz, diye temenni ediyorum. Bu büyük bir hadise ve saldırıdır. Bunun failleriyle ilgili her türlü çalışma yapılıyor. Failler, bulunmaya ve tespit edilmeye çalışılıyor. İnşallah en kısa sürede olayın failleri ve arkasındaki bağlantıları ortaya çıkarılır" dedi.

Olayın ilk anından itibaren Başbakanlıkta kriz masası oluşturulduğunu anımsatan Yılmaz, bakan, genel başkan yardımcısı, milletvekilleri ve bütün ilgili birimlerin olay yerinde olduğunu aktardı.

Yılmaz, saldırıyı nefretle kınadıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu hadiseler insanlık dışı hadiseler, lanetliyoruz. Diğer taraftan bunları kullanarak, ülkemizi, bölgemizi daha fazla karıştırmaya çalışanlara da aynı şekilde net bir tavır koymamız gerekiyor. Bu tür hadiseleri yapanlar, terör örgütleri toplumu parçalamaya çalışırlar. Daha fazla kargaşa çıkarmak için gayret ederler. Her kim bu yönde açıklamalar yapıyorsa bu terör eylemleriyle yapanlarla işbirliği içindedir, bunlara yardımcı oluyor, demektir."

Bu tür olaylarda siyasi görüş farklılıkların bir tarafa bırakılıp, birlik ve beraberlik içinde olunmasını isteyen Yılmaz, böyle olunması halinde terörle mücadelede daha başarılı olunacağını söyledi.

Yılmaz, " Bugün bize de düşen hep birlikte bütün siyasi partilerin, bütün siyasi görüşlerin, bütün demokratik kurumların, sivil toplum kuruluşlarının, bir noktada birleşmesidir. Başka konularda farklı fikirleriniz olabilir, ayrı görüşleriniz olabilir ama bu konularda birlik ve beraberlik içinde tavır koymamız gerekir. Toplumumuzu bu anlamda sağduyuya çağırıyoruz" diye konuştu.

Sosyal medyada yer alan her bilgiye itibar edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

"Maalesef sosyal medyada bazen kimliği belli olmayan, hiç de iyi niyetli olmayan çevrelerin halkı tahrik etmeye çalıştıklarını bu terör saldırısını kullanarak daha fazla olaylara yol açmak için gayret sarf ettiklerini de görüyoruz. Bunlara karşı uyanık olmalıyız. Kaynağını teyit etmediğimiz, net ve beli olmayan hiçbir bilgiye güvenmemek gerekir. Bu tür durumlarda sağlıklı bir şekilde bilgilendirmek çok çok önemlidir. Bunu da ilgili kurum ve kişiler yapacaktır."

Yılmaz, saldırının demokrasiye, huzura, refaha yönelik eylem olduğunu belirterek, "Bunlar maalesef coğrafyamızı karıştırmak isteyen içerideki ve dışarıdaki bir takım çevrelerin yaptıkları hadiselerdir. Bu ülkede yaşayan hiçbir insan bu ülkeyi seven, bu ülkenin geleceğini düşünen hiç bir insan bu hadiseleri tasvip edemez. Bizde bunları en şiddetli bir şekilde kınıyoruz ve lanetliyoruz. İnşallah böyle hadiseler tekrar yaşanmaz diyorum" diye konuştu.

-Adıyaman'da bir askerin şehit edilmesi

Kalkınma Bakanı Yılmaz, konuşmasının devamında Adıyaman'daki terör saldırısında şehit edilen askerin ailesine de başsağlığı diledi.

Yılmaz, şunları kaydetti:

"Tabi bugün başka bir hadiseyi de yaşadık maalesef. Adıyaman'da bir askerimiz şehit düştü. Askerimize de Allah'tan rahmet diliyorum. Başta ailesi olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerimize, bütün milletimize başsağlığı diliyorum. Böyle iki acı hadiseyi aynı günde yaşadık maalesef. Bu vesile ile tekrar terörü lanetliyorum. Terör yoluyla ülkemizin huzurunun bozulmaması için hep birlikte bütün bir millet olarak el birliğiyle gayret sarf etmemiz gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum."