Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
MARDİN  (AA) -  Mardin'de faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yaptığı açıklamalarla Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen...

MARDİN  (AA) -  Mardin'de faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yaptığı açıklamalarla Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Ortadoğu Halklarının Birliğini Koruma, Kalkındırma ve Strateji Araştırmalar Derneği Başkanı Burhan Hedbi, yaptığı açıklamada, Suruç'ta gerçekleşen terör olayını lanetledi.

Hedbi, patlamanın hedefinin, tesis edilmeye çalışılan kardeşlik ve yıllardır yok edilmeye çalışılan fakat halkların ve milletin sağlam iradesi sayesinde bozulamayan huzur ortamı olduğunu belirtti.

Eğitim Bir Sen Mardin Şube Başkanı Eyyüp Değer de  Avrupa 'da meydana gelen terör saldırılarında ulusları tepkiler nasıl veriliyorsa, Türkiye 'de meydana gelen bu tarz katliamlarda da uluslararası kamuoyunun aynı tepkileri vermesi gerektiğini savundu.

Değer, şunları kaydetti:

"Terörün dini, dili, ırkı, vatanı, milleti yoktur. Bu vahşeti işleyenler ve onların üst akılları,  ümidimiz odur ki milletimizin huzurunu bozamayacaklardır. Bu katliamı yapan canilerin bir an önce bulunmasını umuyor, halkımızı sağduyuya davet ediyoruz."

Mardin Gazeteci ve Yazarlar Derneği Başkanı Kadir Üründü ise bölgedeki barış, kardeşlik ve istikrar ortamını hedef alan mihraklarca düzenlenen saldırının halkın feraseti ve birlikteliğiyle amacına ulaşamayacağını bildirdi.

Üründü, saldırıyla Türkiye'deki 78 milyonun kardeşliği, birlik ve beraberliğinin hedef alındığının belirterek, "Yüzyıllardır yaşanan her türlü acı ve zorluklara karşı birlik ve beraberlik içerisinde göğüs geren halkımızı hedef alan son saldırının milliyeti, dini, dili, iyisi veya kötüsü, haklısı yada haksızı diye ayırt edilemeyeceği aşikardır. Bölgemizdeki ve dolayısıyla da ülkemizdeki barış ve istikrar ortamına, demokrasimize yönelik yapılan bu hain saldırılar, kardeşliğimize zeval getiremeyecek ve amacına da ulaşamayacaktır" ifadelerini kullandı.