Tarihi ilçe Sur'da yaşama terör darbesi

Tarihi ilçe Sur'da yaşama terör darbesi
Tarihi ilçe Sur'da yaşama terör darbesi
- Diyarbakır'da, bünyesinde onlarca tarihi cami, kilise, han, hamam, kervansaray ve evlerin bulunduğu, kentin ilk yerleşim yeri Sur ilçesinde terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle yaşam adeta kesintiye uğradı - Hendek kazıp, barikat kurarak yaşamı hiçe sayan teröristlerin saldırılarını sürdürdüğü ilçede esnaf kepenk açamaz, ulaşım sağlanamaz hale gelirken, kimi ilçe sakini katlanılamaz hale gelen terörist saldırılar nedeniyle evini terk ediyor, kimileri ise terörün gölgesinde yaşam mücadelesi veriyor - Vatandaşlardan Uçar: - "Hendek kazıp, 'sizin için savaşıyoruz' diyorlar. Vallahi yalandır. Ben rahat bir şekilde dilimi konuşuyorum ve dinimi yaşıyorum ama onlar buna engel oluyorlar"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle yaşam adeta kesintiye uğradı.

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınan tarihi surların yanı sıra bünyesinde onlarca tarihi cami, kilise, han, hamam, kervansaray ve evlerin bulunduğu, kentin ilk yerleşim yeri Sur ilçesinde terör örgütü PKK'nın saldırıları yaşamı sekteye uğratırken, vatandaşları da mağdur ediyor.

1 Kasım'daki seçimlerin ardından da Hasırlı, Fatih Paşa, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde hendek kazıp, barikat kurarak yaşamı hiçe sayan teröristlerin saldırılarını sürdürdüğü ilçede esnaf kepenk açamaz, ulaşım sağlanamaz, ilçedeki tarihi yapılar güvenle ziyaret edilemez hale geldi.

Kimi ilçe sakini katlanılamaz hale gelen terörist saldırılar nedeniyle yanlarını aldıkları bazı eşyalarla evlerini terk ediyor, kimi vatandaşlar yaşadıkları korku nedeniyle eşyalarını dahi alamadan evlerinden ayrılmak zorunda kalıyor, göç etme imkanı olmayan vatandaşlar ise terörün gölgesinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Teröristlerin uyguladığı baskı ve ilçe merkezlerine taşıdığı saldırılardan dolayı vatandaşlar günlük yaşamlarını sürdürmekte zorlanıyor.

Terör saldırıları nedeniyle zaman zaman elektrik ve su kesintileri yaşanırken, ilçede çöpler düzenli olarak toplanmıyor.

- Terör saldırılarının mağduru çocuklar 

Sur ilçesinde teröristlerin saldırılarından en çok etkilenenlerin başında çocuklar geliyor.

2015-2016 eğitim-öğretim dönemi başladığından bu yana patlayıcı tuzakları, hendek ve barikatlar nedeniyle çocuklar güven içerisinde okullarına gidemiyor.

Ailelerinin güvenlik endişesi ile okula göndermek istemediği çocuklar, evlerinin önünde dahi özgürce koşup, oynayamıyor.

İlçe sakinleri çevresinde barikat ve hendek bulunduğu için Yavuz Selim Ortaokulu, Süleyman Nazif İlkokulu, Alparslan İmam Hatip Ortaokulu'na çocuklarını göndermek istemediklerini belirtiyor.

İlçede terör saldırılarının mağduru olan çocuklar, güvenle okullarına gidebilmeyi istiyor.

Teröristlerce kazılan hendek ve barikatların bulunduğu sokaklardaki  Kurşunlu, Hasırlı, Hacı Hamit ve Hocaoğlu camilerinde ibadetin yapılamadığı belirtildi.

İlçedeki bazı camilerde ise yalnızca öğle ve ikindi namazlarının kılındığı öğrenildi.

Cemaatle namaz kılmak isteyen bazı vatandaşlar, gittikleri caminin kapalı olduğunu görünce başka camiye gitmek zorunda kalıyor.

İlçedeki tarihi Kurşunlu Camisi de terör saldırılarında büyük oranda oranda tahrip oldu.

- Vatandaşlar durumdan rahatsız

İlçe sakinlerinden Furkan Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teröristlerin mahallelerinde silahla gezdiklerini, endişe duydukları için evlerinden dışarı çıkamaz hale geldiklerini söyledi.

"Camilere gidemiyoruz. Huzur yok. 'İnadına barış' diyorlar ama barışı onlar getiremez. Barışı ancak devlet getirir. Bunlar Kürt'ün de Türk'ün de temsilcisi olamaz" diyen Uçar, rahat bir şekilde uyuyamaz hale geldiklerini aktardı.

Uçar, ilçenin yaşanmaz hale geldiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Bunlar olmasaydı, Müslümanlar ve Hristiyanlar burada güzel bir şekilde yaşayacaktık. Öğrenciler sabah okula gittiklerinde tedirgin oluyorlar. Teröristlerin olduğu yerde hiçbir şekilde çözüm olmaz. Örgüt mensupları devlet aleyhinde yalan propaganda yapıyor. Hendek kazıp, 'sizin için savaşıyoruz' diyorlar. Vallahi yalandır. Ben rahat bir şekilde dilimi konuşuyorum ve dinimi yaşıyorum ama onlar buna engel oluyorlar. Suriçi bölgesinde binlerce kişi taşındı. Onlar taşındıktan sonra evlere girip o evleri mühimmat deposu yaptılar, mayın döşediler. Kirli oyunlarıyla halk üzerinden devleti suçlu göstermeye çalışıyorlar. Buna Kürtler ve Türkler asla inanmayacak."

- "Esnaf çekini, senedini ödeyemiyor"

Esnaf Mehmet Kal, terör örgütü mensuplarının Kürt halkına değil, başka güçlere hizmet ettiğini söyledi.

"Teröristler vatandaşlar için çatışmaya girmiyor" diyen Kal, terör olaylarından dolayı yaşadıkları mağduriyeti dile getirdi.

Kal, esnafın kepenk açamaz hale geldiğini anlatarak, "Uzun bir süredir iş yapamadık. Kazancımız olmadığı gibi zarara da girdik. Esnaf çekini, senedini ödeyemiyor" ifadelerini kullandı.

Huzur ve barış istediklerini vurgulayan Kal, "Barışı baltalayanlar var. Bunlar cezalandırılmalı" dedi.

Kal, yaşananların Diyarbakır'a yakışmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu olayları kabul etmiyoruz. Biz barış istiyoruz. Çözüm Süreci'nde yabancı turistler Diyarbakır'ı ziyaret ediyordu. Burası peygamberler diyarıdır, öyle gelişi güzel bir vilayet değildir. Diyarbakır'ın bu duruma getirilmesi bizi üzüyor. Devlet buraları teröristlerden temizlesin."