TED'den Diyarbakır'da eğitim desteği

TED'den Diyarbakır'da eğitim desteği
TED'den Diyarbakır'da eğitim desteği
- TED'in Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki en büyük kampüsüne sahip koleji, Diyarbakır'da açıldı - TED Diyarbakır Koleji Kurucu Müdürü Demiralp: "87 yıllık mazisi olan TED'in 35. okulu olarak Diyarbakır'da faaliyete başlamaktan mutluluk duyuyoruz"

DİYARBAKIR (AA) - Türk Eğitim Derneği'nin (TED) Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük kampüsüne sahip koleji Diyarbakır'da hizmete açıldı.

Merkez Kayapınar ilçesindeki TED Koleji'nin spor salonunda düzenlenen törende konuşan TED Diyarbakır Koleji Kurucu Müdürü Ozan Demiralp, 2015-2016 eğitim öğretim yılının hayırlı olmasını diledi.

"87 yıllık mazisi olan TED'in 35. okulu olarak Diyarbakır'da faaliyete başlamaktan mutluluk duyuyoruz" diyen Demiralp, şunları dile getirdi:

"Okulumuzda 3D sınıfından, apple sınıfına, içinde bulunduğunuz kapalı spor salonundan yarı olimpik yüzme havuzuna, açık hava spor alanlarına, geniş, klimalı, bireysel dolabı bulunan dersliklerine kadar pek çok fiziki alan yer almaktadır. Bu yıl anaokulundan 7. sınıfa kadar hizmet vereceğiz. Lisemiz 2 yıl sonra eğitime başlayacak."

- Yabancı dil eğitimi

Demiralp, okulun 20 dönüm arazide kurulduğunu, aynı kampüste bağımsız anaokulu ile bir binada ilkokul, ortaokul ve lise bloklarının bulunduğunu ifade ederek, okulda öğrencilerin sadece akademik yönden değil, sosyal aktiviteler ve yabancı dil yönünden de gelişmesini amaçladıklarını aktardı.

Bu amaçla ilkokul ve ortaokulda haftalık 45 saatlik eğitimin yanı sıra cumartesi günleri de yarım gün eğitim vereceklerini kaydeden Demiralp, şöyle dedi:

"Okulumuzda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okutulması zorunlu görülen derslerin yanında çocuk hakları, oyuncak tasarımı, astronomi ve uzay bilimleri gibi bir çok alanda kulübümüz bulunmaktadır. Bu kulüplerin bazıları sınıf düzeyinde bazıları ise öğrenci düzeyinde devam edecektir. Her öğrencimiz en az iki kulüp faaliyetine katılacaktır. Bunun yanında etütlerimizle takım düzeyinde basketbol, yüzme, voleybol ve tenis gibi takım sporlarına dair çalışmalarımız olacaktır."

- "Diyarbakır'da faaliyete başlamaktan mutluluk duyuyoruz"

Velilere de seslenen Demiralp, annelik, babalık, öğretmenlik ya da doktorluk gibi öğrenciliğin de çocukların yerine getirmek zorunda olduğu sosyal rollerden biri olduğunu vurguladı.

Bu nedenle çocukların sadece öğrencilik rolündeki başarıları ya da başarısızlıklarının onlarla olan iletişim biçimini oluşturduğuna işaret eden Demiralp, bu kapsamda bir okul olmaktan çok, ailelerle çocukların gelişim yolculuklarında onlara arkadaşlık etme hedefinde olduklarını aktardı.

Demiralp, çocuğun gelişiminin veli ve öğretmen işbirliğiyle sağlanabileceğini anlatarak, "Gelin bu yolu çocuklarımız için birlikte yürüyelim" diye konuştu.

"87 yıllık mazisi olan TED'in 35. okulu olarak Diyarbakır'da faaliyete başlamaktan mutluluk duyuyoruz. Okulumuz düne kadar bizimdi artık hepimizin" ifadelerini kullanan Demiralp, bu nedenle okulla ilgili her türlü geliştirici, önleyici öneriye açık olduklarını sözlerine ekledi.

Törende daha sonra mülakata tabi tutularak TED Diyarbakır Kolejinde öğretmen olmaya hak kazanan öğretmenler tanıtıldı.