Terliğini bulmak için nehre giren genç kayboldu

Terliğini bulmak için nehre giren genç kayboldu
Terliğini bulmak için nehre giren genç kayboldu
- Diyarbakır'da düşen terliğini bulmak için girdiği Dicle Nehri'nde akıntıya kapılarak kaybolan gencin bulunması için arama çalışmaları sürüyor

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'da düşen terliğini bulmak için Dicle Nehri'ne giren genç akıntıya kapılarak kayboldu.

Alınan bilgiye göre, dün Diyarbakır-Silvan karayolu üzerinde bulunan Sadi-2 Köprüsü altında arkadaşlarıyla piknik yapan Muhammed Uzuncan (20), arkadaşlarından birinin terliğini giyerek, nehre ayaklarını sokmak istedi.

Bu sırada terliği nehre düşen Uzuncan, terliği bulmak için nehre girdi.

Akıntıya kapılarak bir süre sonra gözden kaybolan Uzuncan'ın bulunması için arkadaşları tarafından yapılan arama sonuç vermedi.

Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) arama kurtarma ekipleri ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı su altı arama kurtarma ekiplerince Uzuncan'ın bulunması için başlatılan çalışma sürüyor.

Amca Lütfü Uzuncan, AA muhabirine, yeğeninin arkadaşlarının ifadesine göre, düşen terliğini bulmak için nehre girdiğinde gözden kaybolduğunu öğrendiklerini belirterek, ailece endişeli şekilde beklediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı İbrahim Hakkı Bulut, dün başlattıkları ve havanın kararması nedeniyle ara verdikleri çalışmalara bugün devam ettiklerini anlatarak, arama çalışmalarını 2 bottan oluşan 9 kişilik ekiple yürütüldüğünü belirtti.

Bulut, yaklaşık 15 kilometrelik bir alanda tarama faaliyeti yürüteceklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Şu anda su debisi yüksek olduğundan baraj kapaklarının kapatılması için gerekli yerlere müracaat ettik. Debi düştükten sonra çalışmalarımızı daha rahat bir şekilde sürdüreceğiz. Yüzeyde çalışmamız devam ediyor. Gerekli görülen yerlerde arkadaşlarımız dalış yapıyor."

Aileleri boğulma vakalarına karşı sık sık uyardıklarını aktaran Bulut, nehrin iki yakasına yönelik uyarılarına rağmen nehre girildiğini gördüklerini bildirdi.

AFAD yetkilileri de 2 gruptan oluşan 10 kişilik ekiple arama çalışmalarına katıldıklarını ifade etti.