Terör bayram alışverişini de vurdu

Terör bayram alışverişini de vurdu
Terör bayram alışverişini de vurdu
- Terör örgütü PKK'nın saldırılarından olumsuz etkilenen Güneydoğu esnafının bayram umudu da boşa çıktı - Saldırılardan endişe duyan vatandaşların bayram alışverişine çıkmaması nedeniyle çarşı-pazar adeta boş kaldı - Esnaf Remzi Yakut: "Tedirgin olan halk, çarşı yerine AVM'lere gidiyor"

DİYARBAKIR (AA) - AHMET KAPLAN - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör örgütü PKK 'nın artan saldırılarından tedirgin olan vatandaşın bayram alışverişine çıkmaması,  esnafı olumsuz etkiledi.

Terör olaylarından olumsuz etkilenen Güneydoğu esnafının bayram umudu da boşa çıktı. Saldırılardan endişe duyan vatandaşların bayram alışverişine çıkmaması nedeniyle çarşı-pazar adeta boş kaldı.

Esnaf, satışlarının önceki bayramlara göre kıyaslanamayacak derecede düşmesine neden olan terör saldırılarının bir an önce son bulmasını istiyor.

- "Diyarbakır'da eski günlere dönmek istiyoruz"

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde işportacılık yapan Mahmut Çubuk, 10 yıldır Gazi Caddesi'nde kolonya sattığını söyledi.

Terör saldırıları nedeniyle önceki bayramlara göre satışlarında önemli ölçüde düşüş olduğunu dile getiren Çubuk, "Olaylar nedeniyle satışlar geriledi. Vatandaş, yaşadığı tedirginlik nedeniyle evinden dışarı çıkamadığı için işler kesat. Halk dışarı çıkmayınca da olan esnafa oluyor" dedi. 

Eskiden esnafın bayrama bir hafta kala sabah namazının ardından kurduğu tezgahını  gece yarısına kadar açık tutuğunu ancak son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle karanlık çökmeden evlerine çekilmek zorunda kaldığını ifade eden Çubuk,  "Diyarbakır'da eski günlere dönmek istiyoruz. Vatandaş ve esnafa huzurlu bir yaşam temenni ediyorum. Kimseye zarar gelmesin, kimse mağdur olmasın, ölmesin. Hepimiz kardeşiz, kardeş bir ülkede yaşıyoruz" diye konuştu.

İşportacı Murat Aşan ise geçen yıl Kurban Bayramı'nda DAEŞ bahanesiyle 6-7 Ekim'de yapılan izinsiz gösterileri hatırlatarak, bir daha bu tür olayları yaşamak istemediklerini söyledi.

Son zamanlardaki terör saldırılarının bölge halkını etkilediğini belirten Aşan, şunları kaydetti:

"Terör olaylarından dolayı çok mağduruz. Yapacağımız birkaç günlük iş ama o da burnumuzdan geliyor. Halk korktuğu için sokağa çıkamıyor. Can güvenliği olmadığı için çıkamıyor. Bundan dolayı biz de satış yapamıyoruz. Önceki bayramlarda sabah saat 5'te tezgahımızı kurardık, vatandaşlar sokaktaydı. Oysaki şimdi belli bir saatten sonra sokakta kimse yok. Hepimizin temennisi, hem dinimizi yaşamak hem ülkemizde kardeşliği, barışı sağlamaktır. Ayrımcılık yapanlar, gelin hep birlikte el ele tutuşalım. Din, dil, ırk fark etmiyor. Hepimiz bir arada yaşayalım yeter. Biz bunu Çanakkale'de de yaptık, şu anda da yapabiliriz."

Terör saldırılarından halkın da zarar gördüğüne işaret eden Aşan, güvenli, huzurlu, barış ve kardeşliğin olduğu bir ortamda yaşamak istediklerini dile getirdi. 

Esnaf Remzi Yakut da yaşanan olaylar nedeniyle neredeyse siftah yapamayacak durumda olduklarını belirterek, "İnsanlar sokağa çıkmaya korkuyor. Bu neden pazar yerine AVM'leri tercih ediyorlar" dedi.

- "Geçen yıl 6-7 Ekim olaylarını tekrar yaşamak istemiyoruz"

Bayram alışverişine çıkan vatandaşlardan Süleyman Sun ise olayların hem vatandaşı hem de esnafı derinden etkilediğini söyledi.

Terör olaylarının sona ermesini istediklerini kaydeden Sun, "Vatandaş olarak hepimiz tedirginiz. Bayramlarımızı, bayram havasında yaşamak istiyoruz. Geçen yıl 6-7 Ekim olaylarını tekrar yaşamak istemiyoruz. Vatandaşın canına, malına, ırzına kastedilen herhangi bir şeyi biz istemiyoruz" şeklinde konuştu.