"Terör olayları, seyahat acentelerini olumsuz etkiledi"

"Terör olayları, seyahat acentelerini olumsuz etkiledi"
"Terör olayları, seyahat acentelerini olumsuz etkiledi"
- TÜRSAB Yeniden Platformu Başkanı Bağlıkaya: - "Terör olayları, seyahat acentelerini olumsuz etkiledi. İnsanların yatırım yapma motivasyonları sıfıra iniyor, yeni yapılan yatırımlar küçülüyor, turist gelmiyor" - "Yatırımcılar, bu türbülansa dayanamıyor, yaşamlarını sürdüremiyorlar"

DİYARBAKIR (AA) - Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yeniden Platformu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Terör olayları, seyahat acentelerini olumsuz etkiledi. İnsanların yatırım yapma motivasyonları sıfıra iniyor, yeni yapılan yatırımlar küçülüyor, turist gelmiyor. Yatırımcılar, bu türbülansa dayanamıyor, yaşamlarını sürdüremiyorlar" dedi.

Bağlıkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm sektörünün huzur, güven ve barış ortamını sevdiğini söyledi.

"Barışın, huzurun ve güveninin olmadığı bir yerde turizm yapmak çok zordur. Huzur ve güven olmayan hiçbir yere turist, seyahat etmez. Turist, huzur ve barış olan yere gider" diyen Bağlıkaya, bölge turizminin zengin potansiyeline rağmen terör saldırıları nedeniyle akamete uğradığını belirtti.

Bağlıkaya, "Terör olayları, seyahat acentelerini olumsuz etkiledi. İnsanların yatırım yapma motivasyonları sıfıra iniyor, yeni yapılan yatırımlar küçülüyor, turist gelmiyor. Yatırımcılar, bu türbülansa dayanamıyor, yaşamlarını sürdüremiyorlar" diye konuştu.

- "Turist sayısında geçen yıla oranla ciddi fark var"

Çözüm Süreci'yle oluşan huzur ve güven ortamında bölgeyi tercih eden turist sayısında önemli bir artış yaşandığına işaret eden Bağlıkaya, terör olaylarının arttığı bu dönemde ise bu sayının büyük oranda düştüğünü dile getirdi.

Bağlıkaya, şöyle devam etti:

"Hem sokaklardan hem de buradaki acentelerin işlerinden anlıyoruz ki geçen yıl, burada gerçekten hayat vardı. Olay olmuyordu. Bölgeye gelen turist sayısında geçen yıla oranla ciddi fark var. Huzur, güven ve barışın olmadığı yerde altın madeniniz olsa kimse gelmez. Huzur, güven ve barış istiyoruz. Turizmci olarak bizim işlerimizi düzgün bir şekilde götürebilmemiz için gereken şey, budur. Bölgede bazı otellerin kapanmasından ve küçülmeye gitmesinden büyük üzüntü duyuyoruz. Bu durum, terör olaylarından birçok sektörün olumsuz etkilendiğinin de bir göstergesi. Bu kapsamda seyahat acentelerin desteklenmesini istiyoruz."

- "Seçim sonucundan sektör adına umutluyum"

1 Kasım'da yapılan milletvekili genel seçimi sonuçlarının istikrar için önemli olduğunu aktaran Bağlıkaya, "Turizm, istikrar sever" dedi.

Bağlıkaya, belirsizlik olduğunda turizmin yanı sıra tüm sektörlerde yatırımın durduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Bu seçim sonucuyla artık herkes biliyor ki bakanlıklar ve bürokrasi çalışmaya başlayacak. Seçim sonucundan sektör adına umutluyum. Sonuç itibarıyla tek parti iktidarının olması demek, 'Herkes işine gücüne bakacak' demektir. Turizm sektörünün bütün paydaşları, bu konuda pozitif etkilenecektir. Bu, turizm yatırımı yapan insanlar için çok önemlidir."