Terör örgütünün işadamını tehdit ettiği iddiası

Terör örgütünün işadamını tehdit ettiği iddiası
Terör örgütünün işadamını tehdit ettiği iddiası
- Diyarbakır'da bir işadamına terör örgütünce hazırlanan tehdit mektubunu ulaştırmaya çalışırken yakalanan şüpheli hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı - Mektupta "Size ilişkin bir sorun bize yansıdı. Irak'a gelin aksi halde doğacak olumsuz durumdan biz sorumlu olmayacağız" ifadesi yer aldı

DİYARBAKIR (AA) - AZİZ ASLAN - Terör örgütü PKK 'nın Diyarbakır'da bir adamına gönderdiği tehdit mektubunu ulaştırmaya çalışan kişi hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" suçundan 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır'da bir akaryakıt istasyonunun sahibine 4 ay önce terör örgütü tarafından gönderilen tehdit mektubunu ulaştırmaya çalışırken yakalanan 20 yaşındaki Süleyman Y. hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianameye göre, "bir kişinin Kayapınar ilçesindeki akaryakıt istasyonuna gelerek terör örgütü PKK adına bir not ilettiği" yönündeki ihbar üzerine Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri olay yerinde inceleme yaptı.

Ekipler akaryakıt istasyonundaki  güvenlik kamerası kayıtlarını incelerken, söz konusu şüpheli elinde terör örgütüne ait tehdit mektubuyla yeniden geldi. Görevlilerin, "İş yeri sahibini soran kişi bu" demesi üzerine Süleyman Y, güvenlik görevlerince gözaltına alındı. 

Şüpheli Süleyman Y'nin üzerinde ele geçirilen ve terör örgütü PKK tarafından gönderildiği belirlenen mektupta, şu ifadeler yer aldı:

"Size ilişkin bir sorun bize yansıdı. Biz bu sorunu büyümeden konuşarak çözmek istiyoruz. Bu yüzden ya siz ya da temsilcinizin yanımıza gelmesi gerekiyor. Belirtiğimiz tarihte, Zaho ya da Dohuk'a gelerek verilen numaralar aracılığıyla irtibata geçmelisiniz. Belirttiğimiz tarihe kadar siz ya da temsilcinizin gelmemesi halinde mevcut sorun büyüyeceği gibi doğacak olumsuz durumdan da biz sorumlu olmayacağız. Mevcut sorunun büyümesine fırsat vermeden çözümü için çağrımıza uyup, belirtiğimiz tarihte gelmenizi temenni ediyoruz."

- Polisler suçüstü yakaladı

İşyeri sahibi T.B, ifadesinde, oğlunun kendisine "Baba petrole bir kişi geldi. Bu kişi daha önce de gelmişti. Bize PKK/KCK terör örgütü adına not kağıdı vererek, 'bunu babana verirsin' dedi ve ayrıldı" şeklinde bilgi verdiğini anlattı.

Söz konusu kişinin tespit edilmesi için emniyet müdürlüğüne başvurduğunu kaydeden T.B ifadesinde şunlara yer verdi:

"Sivil polis memurları ofise gelerek kamera kayıtlarını inceledi. Bu sırada bir kişi içeri girdikten sonra kimseye bir şey söylemeden masanın yanındaki sandalyede oturdu. Elindeki kağıdı bana vereceği sırada oğlum ve çalışanım 'not kağıdını getiren kişi budur' diye bağırmaları üzerine polis memurları bu kişiyi yakaladı. İşyerime not kağıdı getiren bu kişiden şikayetçiyim."

Şüpheli Süleyman Y. ise savunmasında terör örgütüyle bağlantısının bulunmadığını ileri sürerek, "Parkta tek başıma oturuyordum. Yanıma bir kişi geldi elindeki not kağıdını bana verdi. Bu not kağıdını söz konusu yere götürmem halinde 100 lira vereceği yönündeki teklifini kabul ettim" dedi.

- 10 yıla kadar hapis istemi

İddianamede, Süleyman Y. hakkında TCK'nın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

Sanığın yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.