Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- DTSO Başkanı Sayar: - "Türkiye'deki tüm sivil toplum örgütlerini ve vicdan sahibi herkesi barışa destek vermeyi çağırıyoruz" - "Başta hükümet olmak üzere Meclis'te grubu bulunan tüm partileri, siyasi hesaplarından bağımsız olarak Meclis'in resmi açılışını beklemeden toplanmaya ve ve sorunların çözümleri konusunda yapıcı bir çaba sarf etmeye davet ediyoruz"

DİYARBAKIR (AA) -  Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Ahmet Sayar,  " Türkiye 'deki tüm sivil toplum örgütlerini ve vicdan sahibi herkesi barışa destek vermeyi çağırıyoruz" dedi.

Güneydoğu Sanayici ve İş adamları Derneği (GÜNSİAD) ile Doğu ve Güneydoğu Sanayici İş İnsanları Dernekleri Federasyonunun da aralarında bulunduğu 20 meslek örgütünün temsilcisi, terör saldırıları nedeniyle ortak basın açıklaması yaptı.

Sayar, grup adına yaptığı konuşmada, son dönemlerde yaşanan ve gittikçe tırmanan olayların kendilerini ciddi şekilde kaygılandırdığını söyledi.

Bunun acilen sonlandırılması gerektiğini dile getiren Sayar, şöyle devam etti:

"Olayların son bulmasının ortak akıl, sağduyu ve diyalogdan geçtiğini düşünüyoruz. Başta hükümet olmak üzere Meclis'te grubu bulunan tüm partileri, siyasi hesaplarından bağımsız olarak Meclis'in resmi açılışını beklemeden toplanmaya ve ve sorunların çözümleri konusunda yapıcı bir çaba sarf etmeye davet ediyoruz."

- "Türkiye'nin daha net bir tutum almasını bekliyoruz"

Sayar, Çözüm Süreci ile başlayan çatışmasızlık ortamını ve yarattığı olumlu iklimi çok değerli gördüklerini ifade etti. 

Çözüm Süreci'nin kaldığı yerden devam ettirilmesi gerektiğini belirten Sayar, şunları kaydetti:

"Taraflar arasında kesilen görüşmelerin hemen başlatılması, yaşanan gerilimleri sona erdirecektir. Son dönemlerdeki olayları tetikleyen Suriye'deki gelişmeler konusunda da Türkiye'nin daha net bir tutum almasını bekliyoruz. Bunun içinde Suriye'deki Kürtler ile iyi ilişkiler geliştirilmelidir. Bizler Diyarbakırlı iş camiası olarak, Türkiye'deki tüm sivil toplum örgütlerini ve vicdan sahibi herkesi barışa destek vermeyi çağırıyoruz."