TÖRKAD Başkanı Alkış:

TÖRKAD Başkanı Alkış:
TÖRKAD Başkanı Alkış:
- "Kendini rahat ifade eden toplumlar öz güvenli, girişimci, gelişmeye açık toplumlardır. Bu nedenle özgürlükçü bir anayasanın yapılmasının kaçınılmaz olduğu ortadadır"

DİYARBAKIR (AA) - Töre Cinayetlerini Önleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği (TÖRKAD) Başkanı Zeynep Alkış, özgürlükçü bir anayasanın yapılmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Alkış, yaptığı açıklamada, yeni anayasa konusunda siyasi partilere çağrıda bulunarak, seçimlerden sonra "Anayasa Meclisi" oluşturulup, yeni anayasa için harekete geçilmesi gerektiğini kaydetti.

Kadınlar açısından Anayasanın "Kanun önünde eşitlik" başlıklı 10. maddesinde "Devlet, kadın erkek arasında fiili eşitliği sağlamakla yükümlüdür" yazılmasını talep ettiklerini ifade eden Alkış, şöyle dedi:

"Kendini rahat ifade eden toplumlar öz güvenli, girişimci, gelişmeye açık toplumlardır. Bu nedenle özgürlükçü bir anayasanın yapılmasının kaçınılmaz olduğu ortadadır. Anayasa, emanetçisinin millet olduğu, onun tarafından kabul ve korunan, bunun üzerinde başka koruyucu kurumları kabul etmeyen bir anlayışla hazırlanmalıdır."

Seçimlerden sonra yeni bir sayfanın açılmasının yeni sivil bir anayasaya bağlı olduğunu ifade eden Alkış, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yeni Anayasa ile yol haritası şekillenmiş Yeni Türkiye 'yi hep birlikte inşa etmeliyiz. Seçimlerden sonra derhal hazırlanması gereken özgürlükçü, ilerici, akılcı ve insan merkezli yeni anayasa çözüm sürecini de taçlandıracaktır. Yeni bir toplumsal sözleşmenin zorunluluk haline geldiği bir ülkede, bu hedefe hizmet etmeyen bir anayasa umut değil, hayal kırıklığı yaratacaktır." 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Anayasa

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  sivil

  ,

  siyasi

  ,

  töre

  ,

  hizmet