Turizm Haftası

Turizm Haftası
Turizm Haftası
- Vali Aksoy: "Çözüm sürecinin getirdiği huzur ve barış iklimi sayesinde son iki yılda ilimize gelen turist sayısında büyük artış yaşandı"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy,  "Çözüm sürecinin getirdiği huzur ve barış iklimi sayesinde son iki yılda ilimize gelen turist sayısında çok ciddi artışlar yaşanmıştır" dedi.

Turizm Haftası nedeniyle Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Valyi Aksoy, Diyarbakır'ın hedefinin 2023 yılında 1 milyon turisti ağırlamak olduğunu söyledi.

Aksoy, Türkiye 'nin 2023 yılında dünyada en fazla turizm geliri elde eden ilk 5 ülkesi arasına yer almayı hedeflediğini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Dünyada  son dönemlerde turizm eğilimleri değişmekte ve çeşitlenmektedir. Deniz, güneş, kum eksenindeki turizm anlayışı, tarih, kültür, inanç, gurme ve eko turizm gibi farklı bir alana doğru yönelmektedir. Bu anlamda şehrimizin hem söyleyeceği hem sağlayacağı hem de turizm adına yapacağı bir çok şeyin var olduğunu burada ifade etmek istiyorum."

Çözüm süreciyle son iki yılda gelen turist sayısında ciddi bir artışın yaşandığını dile getiren Aksoy, 2014 yılı verilerine göre 260 bin yerli ve yabancı turist şehrimizi ziyaret etti. Her ne kadar elimize gelen yerli ve yabancı turist sayısı halen istediğimiz düzeyde olmasa da özellikle çözüm sürecinin getirdiği huzur ve barış iklimi sayesinde son iki yılda ilimize gelen turist sayısında çok ciddi artışlar yaşanmıştır. Bölgemizdeki huzur iklimi devam ettikçe  turist sayılarında daha yüksek düzeylerde atışlar görebileceğiz."

Diyarbakır Surları UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine adaylığını Haziran ayı sonunda sonuçlanacağını kaydeden Aksoy, "Dünya Kültür Mirası Listesine girmesi Diyarbakır'ın tanıtıma önemli bir katkı sunacak" dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sayar ise çözüm sürecinin önremine vurgu yaparak,şunları söyledi:

"Ekonomik kalkınma için tarım, sanayi ve turizm en önemli sektör olarak görülüyor. Bu potansiyelimizi kullanabilmemiz için mutlaka bu ülkeye bu bölgeye barışı sağlamamız gerekiyor. Son dönemlerde yaşanan gerilimlerde hepimizin soğuk kanlı bir şekilde barışta ısrar edecak şekilde bu gerilim süreçlerini aşmamız gerekiyor."

Konuşmalarının ardından "Medeniyetler MirasıDiyarbakır" adlı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı.

Etkinliğe Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü de katıldı.